Almanya’dan gelen hamle ile yeni üyelerine kavuşan elektrikli scooter dünyası tüm dünya geneli sürdürülebilir ulaşımın merkezindeki üyeler arasında.

Koronavirüs ile birlikte özellikle şehir içi ulaşımda paylarında artış beklenen araçlardan birisi de elektrikli scooter modelleri. Henüz Türkiye’de görmesek de Uzak Doğu ve Avrupa ülkelerinde geniş çaplı kiralama şirketleri üzerinden asfalt üzerinde olan sınıfa geçtiğimiz günlerde yeni bir seri eklendi. Almanya merkezli olarak faaliyet gösteren Kumpan tarafından tanıtılan 54 Inspire, teknik özellikleriyle günlük kullanım için gayet yeterli nitelikler vadediyor.

1/3

Elektrikli scooter Kumpan 54 Inspire ve ailenin diğer üyelerinden satır başları

Avrupa’da L1 kategorisinde değerlendirilen scooter modellerinin bu sebepten ötürü maksimum hızlarının 45 km/s ile sınırlandırıldığını görüyoruz. Bu sayede motosiklet ehliyeti de gerektirmeyen 54 Inspire serisi, otomobil ehliyeti olan herkesin kullanabileceği bir model konumunda. 54 serisi altında satılan Impulse ve Ignite modelinde ise işler ve limitler değişiklik gösteriyor. Motosiklet ehliyeti gerektiren bu versiyonlar sırasıyla maksimumda 70 km/s ve 100 km/s‘lik hızlara erişebilecek niteliklerde.

İlginizi Çekebilir  Minimal tasarımıyla dikkat çeken elektrikli motosiklet; Microletta

Avantajları sebebiyle daha fazla tercih edileceği düşününe giriş seviyesi Inspire yaklaşık 5,5 beygirlik bir motosiklet. Selesinin altında konumlandırılan batarya bölümünde tek seferde üç ünite barındırabilen model tüm bu parçaların bir araya gelmesiyle 186 kilometreye kadar menzil kat edebiliyor. Sadece tek bir batarya ile ise menzil 62 kilometre olarak teknik tabloya yansıyor. Tanıtımıyla birlikte satışlarına da başlanan 54 Inspire, Almanya’da 3.999 euroluk fiyatla piyasaya sunuldu. Markanın diğer modellerini buradan inceleyebilirsiniz.