Marka içerisinde yeni dönemin ilk elektrikli otomobili olmaya hazırlanan Skoda Enyaq, farklı versiyonlarıyla geniş bir kitleye hitap edecek.

Volkswagen‘in son birkaç yıldır konsept modelleri üzerinden verdiği mesaj çok net ve açıktı; 2020 ile hücum başlıyor! Evet, bu hücumun merkezinde elektrikli modellerin olacağını gündemi takip edenler kolaylıkla anımsayabilir. SUV, Sedan hatta ikonik Minivan modeli T1’i merkeze alan bir konseptle bile önümüzdeki 5 yıllık süreçte tamamen kendi cephesini oluşturacak bir elektrikleşmeden bahsedildi. ID.3 ile birlikte bunu 2019 içerisinde resmi olarak başlayan markanın Çekyalı kardeşinden ise Skoda Enyaq hamlesini göreceğiz. 2020 içerisinde resmi tanıtım etkinliğinin gerçekleştirilmesi planan model için resmi kaynaklar üzerinden prototip fotoğrafları ve önemli rakamsal verileri paylaşıldı.

1/4

Versiyon versiyon Skoda Enyaq teknik özellikleri

Grubun diğer üyelerinde de gördüğümüz ortak platform MEB üzerine geliştirilen Enyaq ile ilgili dikkat çeken ilk detay arkadan veya dört tekerlekten çekişli seçenekleriyle satışa sunulacağı oldu. Bu da aslında dolaylı yoldan elektrik motoru sayısının versiyonlara göre değişiklik göstereceği anlamına geliyor. Aynı zamanda bu stratejiyle her bütçe ve ihtiyaca hitap etme arzusu var.

Paylaşılan rakamlara göre ailenin giriş seviyesinde 55 kWh kapasiteli batarya karşımıza çıkıyor. 340 kilometre menzil vadeden bu batarya eşlik edecek elektrik motoru ise 148 PS güç üretiyor. İkinci basamakta ise 62 kWh kapasiteli batarya, 180 PS güç ve 390 kilometre menzil kombinasyonuyla geliyor. Bir üste geçtiğimizde ise limitler bir anda 500 kilometre menzil 204 PS güce kadar yükseliyor. Dört tekerlekten çekişli versiyonların dahil olmasıyla birlikte çift elektrik motoru devreye giriyor ve burada güç değeri 265 PS’e yükselirken menzil 460 kilometrelerde. 306 PS güce sahip olan RS versiyonu ise 460 km sürüş menziliyle ailenin zirvesinde yer alacak.

İlginizi Çekebilir  Elektrikli Volkswagen ID.3 hakkında bilmeniz gerekenler

Skoda, şarj desteği konusunda ise doğru bir adım atacak. Hızlı şarj desteğini tüm modellerde sunması beklenen marka, 125 kW’a kadar olan şarj kapasitesi sayesinde aracı sadece 40 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 doluluk seviyesine getirmenin mümkünlüğünden bahsediyor. Tanıtımın ardından yine bu yılın sonunda üretimine başlanılması planlanan Enyaq’ın satış süreci içinse 2021’nin erken dönemleri konuşuluyor.