Iveco ortaklığıyla Avrupa pazarında satışa sunulacak olan Nikola Tre, tasarımı ve teknolojisiyle herkesin dikkatini çekmeyi başardı.

Gemi, uçak, bisiklet, scooter ve otomobil gibi başlıklar altında, elektrik dönüşümünün varlığını artık her yazımızda özellikle dile getirmeden edemiyoruz. Ulaşımın her alanında kendisini gösteren endüstriyel değişiminin ağır işleri üstlenen ticari araç sınıfını da etkilememesi beklenemezdi. Geçtiğimiz günlerde Badger adını verdiği hidrojen yakıtlı pickup modeliyle büyük beğeni toplayan Nikola, alternatif enerjiyi devler liginde kullanan önemli isimlerin başında. Tesla’nın Semi ile dahil olmaya hazırlandığı süreçte elini çabuk tutan marka 2019’un son günlerinde merakla beklenen hamlesini gerçekleştirdi. Nikola Tre adıyla karşımıza çıkan projenin Türkiye’nin de içerisinde olduğu pazardaki destekçisi ise Iveco olacak.

1/4

İlginizi Çekebilir  Rekabeti bambaşka noktaya taşıyacak hidrojen yakıtlı pickup; Nikola Badger

Elektrikli tır Nikola Tre teknik özellikleri

Tasarım karakterinde IVECO’nun S-Way modeli üzerine geliştirilecek olan Tre’de, Nikola için ufak değişimler geçirdiğini görüyoruz. Modelin satış planlamasında farklı kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillenecek farklı versiyonlar için hazırlanıldığını görüyoruz. İlk aşamada 644 beygir güç ve 1.800 Nm tork üreten versiyonuyla satışa sunulacak olan Tre, bu pakette 18 ile 26 ton arasında yük çekiş desteği sunacağı netleşmiş durumda.

1/4

Elbette söz konusu bir uzun yol aracı olduğu için, potansiyel alıcıların gözünü gezdireceği ilk nokta menzil olacak. Avrupa versiyonu için ilk adımda 400 kilometre menzil vadeden batarya paketiyle geleceği söylenen Tre’nin Amerika’da ise 500 kilometreden başlayıp 1.200 kilometre kadar esneyebilen seçenekleri de listede olacak. 2.700 Nm tork, 1.020 beygir güç ve 15 dakikalık dolum süreleri de yine Amerika merkezli resmi versiyon verileri arasında. İlk teslimatlarının 2021 yılında yapılması beklenen elektrikli tır modeline kiralama yöntemiyle de sahip olmak mümkün olacak.

Video