Wright Electric ile easyJet’i bir araya getiren elektrikli uçak projesinden açıklanan ilk detaylar, sektörün geleceğiyle ilgili umut vadediyor.

Sürdürülebilir ulaşım noktasında kara yolları üzerinden beklediğimiz değişimlerin daha fazlasını deniz ve hava yollarından da görmek oldukça önemli. Söz konusu karbon salınımı olduğunda aslan payını alanlardan olan uçaklar da, son birkaç yılda özel jet nitelikli modeller üzerinden elektrik dönüşümüyle karşımıza çıkıyor. Amerika merkezli faaliyet gösteren Wright Electric ise, kısa süre önce gerçekleştirdiği duyuruyla birlikte sektörün geleceği için umut vadeden bir projenin hazırlığıyla karşımıza çıkıyor. 186 koltuk kapasiteli tam elektrikli bir yolcu uçağı için geliştirme sürecine başlayan şirket, altyapının en önemli kısımlarını kendi içerisinde geliştirecek.

Elektrikli uçak projesi easyJet ortaklığıyla ilerliyor

Wright 1 olarak isimlendirileceğini gördüğümüz bu elektrikli uçak modeliyle ilgili şu anda elimizde bazı temel veriler var. Uçağın kalbini oluşturacak elektrik motor sistemini 1,5 megawatt seviyesiyle değerlendireceğini açkılayan marka, güç dönüşümünden sorumlu invertör noktasında ise 3 kilovoltluk bir sistemeden faydalanacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse geliştirilen elektrik motorunun ilk yer testlerini 2021 itibarıyla yapmayı planyan Wright Electric, gövde üzerindeki aerodinamik testlerin ardından ise hava testlerine 2023 içerisinde geçmek istiyor. Kademeli olarak sürüş ve test süreci devam edecek olan Wright 1’in ticari hava yolu şirketlerine satış ve tam kapasiteli kullanımı ise 2030‘da mümkün olacak gibi görünüyor. Destek noktasında easyJet Havayolları’nı da arkasına alan projeyi önümüzdeki birkaç yıl içerisinde daha sık duyacak gibiyiz.