Koronavirüs sürecinden ötürü takviminin gerisinde kalan elektrikli uçan otomobil yarışları, önemli bir potansiyel barındırıyor.

Elektrik dönüşümünün yoğun bir şekilde yaşandığı otomobil endüstrisinin önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde inanılmaz bir çeşitlenişine şahit olacak. Motor sporlarına da kademeli olarak nüfuz eden bu dönüşümün en popüler üyesiyse Formula E. Yaklaşık 10 yıldır adından söz ettiren bu organizasyona önümüzdeki günlerde çok iddialı bir alternatif geliyor. Elektrikli uçan otomobiller için ilk motor sporları programı olarak lanse edilen Airspeeder, elektrikli hava hareketliliğinin ilerlemesini hızlandırma potansiyeline sahip.

İlginizi Çekebilir  Elektrikli otomobiller için önemli iyileştirmeler getirecek batarya teknolojisi

Elektrikli uçan otomobil pazarı 20 yılda devasa bir pazara dönüşecek

Avustralya’nın önde gelen iki teknoloji girişim sermayesi şirketi olan Saltwater Capital ve Jelix Ventures ikilisinin fon desteğiyle hayata geçirilecek olan yarış serisinin sponsorları arasında finans şirketi EQUALS ve Alman lojistik şirketi DHL karşımıza çıkıyor. Normal planlama kapsamında bu yıl içerisinde Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nde insanlı testler yapmayı planlayan organizasyon ekibi, Koronavirüs sebebiyle süreci biraz ertelemek zorunda kalmış durumda.

İlginizi Çekebilir  Çin hükümetinden değiştirilebilir bataryalı elektrikli otomobil hamlesi

Yaklaşık 550 kilo ağırlığında olan araçlar, yarış sırasında değiştirilebilecek bir pil grubuyla gelecek. Yaklaşık 15 dakika uçuş sağlayabilen bu uçan otomobiller, dört adet 32 beygir gücünde elektrik motorları sayesinde 200 km/s hıza kadar çıkabilecek. Modeller dikeyde ve yatayda kalkış yapabilecek. Uzmanlara göre uçan araçların pazarı 2040 yılına kadar 1,5 trilyon dolarlık bir pazar değerinde dönüşme potansiyeline sahip.