Elektronik atıkların içerisinde bulunan altın ve gümüş değerli metallerini geri dönüşüm sürecinde takı imal eden NoWa isimli mücevher markası ilgi çekiyor.

Geri dönüşümün son yıllarda hem çevre odaklı hem de ekonomik odaklı katkılarını bilmeyen yoktur. Doğaya daha az atık madde bırakmak sürdürülebilirlik için olmazsa olmaz. Bozulan şeyleri tamir etmek, kompost yapmak, birçok eşyayı çeşitlendirerek geri dönüşüme vermek mümkün. Hatta bırakın tekrardan aynı eşyayı yapmayı farklı bir şekilde yeniden tasarlanan örnekler de mevcut. Almanya’da bulunan KaffeeForm isimli bir firma kahve telvesinden fincanlar kupalar üreterek büyük ilgi toplamıştı. Şimdi de Back Market isimli elektronik mağazası Hollandalı mücevher markası NoWa ile ortaklık kurarak telefon ve diğer elektroniklerin içerisindeki değerli metallerle takı üretmeye başladı.

1/5

İlginizi Çekebilir  Telveden geri dönüştürülen çevre dostu kahve fincanı

Geri dönüştürülen elektronik atıklar diğer üreticiler için ilham olabilir

Dünya çapında insanlar, her yıl 50 milyon ton elektronik atık üretiyor ve bu rakam, eğer biz bu alışkanlığımızı değiştirmezsek önümüzdeki yıllarda ikiye katlanacak. Bugün, ABD’de elektronik atıkların sadece yüzde 20‘sinin düzgün bir şekilde geri dönüştürüldüğünü tahmin ediliyor. Geri kalanı ise hava, su ve toprağı yavaşça zehirliyor. Elektronik atık büyük bir çevresel sorun olsa da, aynı zamanda ekonomik bir konu. Nitekim rakamlara baktığımızda elektronik atıkların tipik bir cevher yatağından 100 kat daha zengin olabildiğini görüyoruz. BM’ye göre geri dönüştürülen her bir milyon telefonda, 350 kilogram gümüş ve 34 kilogram altın geriye kazandırılabiliyor.

NoWa kurucusu Josette de Vroeg, Afrika’da elektronik atık toplayan ve Avrupa’daki geri dönüşüm tesislerine gönderen Closing the Loop kuruluşu tarafından sağlanan değerli metalleri kullanarak birkaç yıldır akıllı telefonlardan mücevherler üretiyor. Sadece G.OLD koleksiyonu 100 parçadan oluşan el yapımı tasarımların fiyatları, 43 ila 55 dolar arasında fiyatlandırılıyor. Proje şimdilik bir kerelik olsa da eski elektronikleri yeniden kullanmanın yollarını arayan diğer üreticilerle gelecekte başka ortaklıklar olması düşünülüyor.