Sıfır emisyonlu deniz ulaşımı için çok net adımlar atan Norveç’in Oslofjord bölgesinde beş adet elektrikli feribot kullanıma sunulacak.

Ulaşım dünyası, karbon salınımı konusunda son yıllarda ciddi bir evrimin içerisinde. Özellikle elektrikli otomobil ve motosikletlerle karayollarında hissettiğimiz bu noktada aslan payına sahip olan hava ve deniz yolları da es geçilmemeli. Diğerlerine oranla nispeten daha az sıklıkta gündeme gelen deniz taşımacılığı konusunda oldukça kararlı adımlar atan Norveç, feribot için tekrar düğmeye basıyor. Adını başkentten alan Oslofjord bölgesindeki taşımacılık için atılan yeni adımla birlikte bölgede 5 adet elektrikli feribot kullanıma sunulacak.

Elektrikli feribot bölgenin sıfır karbon salınımı planında önemli yere sahip

Boreal Sjø şirketinin ulaşım ağında kullanılacak olan feribotlarla ilgili şu anda çok ciddi teknik detaylar olduğunu söylemek zor. 35 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğinde olacağını gördüğümüz elektrikli modellerin tek seferde 350 yolcu taşıma kapasitesi dikkat çekiyor.

Halihazırda 236 yolcu kapasitesi sunanlara oranla avantajlı olan feribotlarda dizel motorun da olacağını görüyoruz. Lakin yetkililer bu motorları acil durumlar dışında kesinlikle operasyonlarda kullanılmayacağının altını özellikle çiziyor. Multi Maritime tarafından üretilecek olan feribotların ilk örnekleriyle önümüzdeki yıl içerisinde hizmete girmesi bekleniyor. Vadedilen tam kapasite içinse 2022‘ye kadar beklemek gerekecek. Norveç, önümüzdeki 6 yıl içerisinde 0 emisyonlu deniz ulaşımı yapan ülke olma iddiasını da güçlü şekilde ortaya koyuyor.