Norveç merkezli Evory tarafından geliştirilen dünyanın en güçlü dıştan takma elektrikli deniz motoru, bu yaz suya iniyor.

İçten yanmalı motorların geride bıraktığımız her yıl otomobil dünyasındaki payını biraz daha kaybettiği süreç, maviliklerdeki çözümlere de yansımaya devam ediyor. Hava kirliliğinin yüksek olduğu metropollerdeki deniz yolu ulaşımında artık sık sık karşımıza çıkan elektrikli tekne ve feribot taşımacılığının her boyuttaki modellere yansıdığını görüyoruz. 2018 yılında kurulmasına karşın denizlerde elektrikli ulaşım çözümleri konusunda adından söz ettirmeyi başaran Norveç merkezli Evory, artık klasmanında zirveye oynuyor. Kısa süre önce tanıtımı gerçekleştirilen dünyanın en güçlü dıştan takma elektrikli deniz motoru, karbonsuz ulaşımda büyük bir paya sahip olabilir.

1/2

Dünyanın en güçlü dıştan takma elektrikli deniz motoru ne vadediyor?

Ufak çaplı bot ve teknelerde kullanılabilecek zirve güç değerini sunan yeni ünitenin verilerine baktığımızda, ilk olarak 200 beygirlik güç değeri karşımıza çıkıyor. Motor en yüksek batarya kombinasyonuya birlikte 350 Nm‘ye kadar da tork üretebilecek niteliklerde. Şu anda prototip aşamasında olan ve bu yaz itibarıyla yapılacak olan su üstü testleriyle birlikte ünitenin nihai performans rakamlarının da ortaya çıkacağının vurgusu yapılıyor. Her şey planladığı gibi giderse Evory Pro’nun yaklaşık 150 kilogram ağırlığında bir elektrikli motor olacağını da söylemek mümkün.

İlginizi Çekebilir  Üretiminde geri dönüşüm malzemelerinin kullanıldığı elektrikli tekne; Leisure 28 Electric

Elbette batarya ve şarj konusu da böyle bir ünite için doğrudan bir satın alma parametresi olacak. bu noktada paylaşılan ilk bilgilere baktığımızda 50 ve 100 kWh‘lık batarya paketlerinin seçenek olarak sunulmasının planlandığını görüyoruz. Bu bataryalar 50 kW’a kadar hızlı şarj desteğini de kullanıcısına sunacak. 10 ile 16 inç arasında değişen bir kontrol ekranıyla gelecek olan Evory Pro sisteminde; otomatik şarj durumu denetleyicisi, pil yönetimi, hava durumu takibi, deniz navigasyonu, Bluetooth ve WiFi gibi özellikler standart olarak geliyor. Şirket, radar ve limandan limana doğrudan gidiş sağlayabilen bir otomatik pilot özelliği için de çalışmalar gerçekleştiriyor. Tüm bunlar için de bir mobil uygulama geliştirilmesini bekliyoruz. Şimdilik fiyat bilgisi paylaşılmayan motorun 2023’e kadar piyasaya sunulması planlanıyor.