Ülkemizde sahip olduğu doğal yapısı ve çevresinden barındırdığı birçok canlı türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölü ve çevresinde, 71 farklı endemik bitki türüne rastlandı.

Türkiye’nin en az yağış alan önemli göllerinden bir olan Tuz Gölü, sahip olduğu doğal yapısıyla dikkatleri çekiyor. Türkiye’nin tuz ihtiyacının sadece yüzde 40‘ı buradan sağlanıyor. Yaz aylarında su bakımından fakir kaynaklardan beslendiği için gölün sahip olduğu su miktarı düşüyor. Ancak kışın tam tersi olarak kapladığı geniş su alanıyla su kuşları için önemli bir kışlama alanı oluşturuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda, yaptıkları bilimsel çalışmalarla bugüne kadar 71 farklı endemik bitki türü tespit ettiklerini görüyoruz.

1/3

İlginizi Çekebilir  Çok bilinenli denklem; Türkiye göllerinin yüzde 60'ını kaybetti

İşte Tuz Gölü çevresinin doğal yapısı ve araştırmanın detayları

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Dünyada eşi olmayan 71 farklı endemik bitki türü tespit ettik. Bu endemik bitkiler, tuza ve kuraklığa dayanıklı yapısıyla iklim değişikliğinin etkilerinin yoğun şekilde hissedildiği bu dönemde dünyamız için çok kıymetli bir kaynak. Ayrıca Tuz Gölü Havzası’ndaki 226 bitki türünün 8’i yeni keşfedilen bitki türleri arasında yerini aldı. Dünyanın en tuzlu göllerinden biri olan ve ülkemizin tuz üretimini büyük ölçüde ihtiva eden bu tabiat harikası gölümüz zengin bitki örtüsünün yanı sıra 17 takım 34 familyaya ait toplam 101 kuş türüne ev sahipliği yapıyor.” diyerek devam etti:

“Ülkemizin de taraf olduğu birçok uluslararası anlaşma çerçevesinde korunması gereken türler arasında yer alan, ülkemizin en büyük flamingo kolonisi bu tabiat harikasında yaşıyor. Geçtiğimiz yıldan bugüne 20 bin 381 minik flamingo Tuz Gölü’nde hayata gözlerini açtı. Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Tuz Gölü Havzası’nda yaşayan bitki ve kuş türlerini korumak için Bakanlık olarak izleme çalışmalarımız aralıksız sürecek. Bin yıldır Anadolu’yu mesken tutan, zarafetin simgesi allı turnalarımız her zaman türkülerimizi, deyişlerimizi süsleyecek.”  Türkiye’nin yüzölçümü bakımından ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü çevresindeki birçok canlı türü için önemli bir yapıya sahip. Biz de Ters.com.tr olarak süreci yakından takip ediyor olacağız.