Küresel ısınmanın etkileri Avustralya’dan sonra günlerdir selle boğuşan Endonezya’da da hissediliyor.

Dünya Avustralya‘da halen kontrol altına alınamayan yangınları konuşurken, felaketin başka bir boyutu da Endonezya sınırlarında yaşanıyor. Salı günü itibariyle şiddetli sağanaklar ve yükselen deniz suları başkent Jakarta çevresinde birçok can kaybına neden oldu . Bir süredir şiddetli yağışlarla boğuşan Endonezya, ülkenin ulusal meteroloji ajansının yaptığı açıklamaya göre 1860’lardan sonra rekor seviyeyle felaketi yaşıyor. Yer yer selleri ve toprak kaymalarını tetikleyen yağışlar birçok insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. 10 milyon insana ev sahipliği yapan Jakarta’ da atık sularına yakın olan gecekondu mahallelerinde hastalıkların yayılmasını önlemek için yetkililer binden fazla asker ve sağlık ekibi görevlendirdi. Şuana kadar yapılan açıklamalarda 67 kişi hayatını kaybetti. Hayatta kalan insanları kurtarma çalışmaları hala sürüyor.

1/3

Endonezya küresel ısınmayı nasıl tetikliyor?

Küresel ısınmayı tetikleyen ülkelerden biri olan Endonezya ormansızlaşma alışkanlığı nedeniyle dünyanın en büyük beşinci sera gazı salınımı yapan ülke olarak biliniyor. Bunun ötesinde son yıllarda hızla artış gösteren nüfus yeraltı suyu sıkıntısı çekiyor. Nehirleri ve denizleri çöplerle dolu ülkede sadece Jakarta Körfezi’ne günde en az 20 ton çöp bırakılıyor. Endonezya ve diğer ülkeler emisyonları büyük ölçüde azaltmak için önlemler almazlarsa, kuzey Jakarta’nın yüzde 95’inin 2050’ye kadar sular altında kalacağı raporlara yansıyor. Paris Anlaşması‘nın bir parçası olarak 2030’a kadar karbon emisyonlarını yüzde 29 azaltmayı vaadeden ülkenin önümüzdeki 10 yıl boyunca elektrik üretmek için kömüre bağımlı olmasıysa tartışmaların bir diğer boyutu.

Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre Endonezyalıların yüzde 18’i iklim krizinin insanlarla bağlantılı olmadığına inanıyor.