İklim değişikliği nedeniyle Norveç’teki görkemli bir buz kütlesinin erimesiyle, Viking dönemine ait “muhteşem” eserler gün yüzüne çıktı.

Norveç’in buzlarla kaplı bölgesinde iklim değişikliği sebebiyle eriyen bir buz kütlesinin ardından Viking döneminden kalma bir bölge keşfedildi. Bununla birlikte bölgenin etrafına saçılmış ve çok iyi korunmuş tarihi eser niteliği taşıyan önemli eşyaların bulunduğunu görüyoruz. 2011 yılında üçüncü ve dördüncü yüzyıllardan kalma yünlü bir tuniğin keşfedilmesiyle birlikte, bölgenin önemi yerel arkeologların da dikkatini çekmeyi başardı. Örme eldivenler, deri ayakkabılar ve hala tüyleri duran oklarla zengin eserler, ticaret ve hareketliliğin zirveye çıktığı Viking döneminden günümüze ışık tutuyor.

1/5

Eriyen buzullar Viking dönemine ait birçok eseri gün yüzüne çıkardı

Yapılan karbon testlerinde, geçidin çiftçiler ve gezginler tarafından milattan sonra 300’lü yıllarından itibaren 14. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde kullanıldığını görüyoruz.  Bu sebepten Viking döneminin en yoğun ticaret ve yolculuk zirve noktalarından biri olarak gösteriliyor.  Bölgenin Kara Veba Salgını‘na kadar, yaklaşık olarak bin yıl kullanıldığını söylemek mümkün.  Tarihe büyük bir ivme kazandıran bu bulgu arkeologlar tarafından “rüya keşfi” olarak nitelendiriliyor.

İlginizi Çekebilir  İklim acil durumu için Antarktika buzullarında yüzdü

Ortaçağ ve Çevre Arkeoloğu James Barrett, iklim değişikliğinin dokunaklı ve uyarıcı bir hatırlatıcı olduğunu belirtirken ekliyor; “Birileri, daha önce derin dondurucuya konulup ve daha sonra bizim tarafımızdan bulunan eserler hakkında konuşuyor. Neredeyse mükemmel bir şekilde korunan oklar, okların tüyleri ve onları yüzeye yapıştıran tutkal bile hala yerinde duruyor. Bunlar oldukça dikkat çekici bulgular.” Eriyen buz kütlesinin maruz kaldığı yüzlerce keşiften bazıları, yolcuları siste yönlendirebilecek taştan yapılmış bir eşya veya küçük barınak kalıntıları gibi yapısal malzemeler. Yerel çiftçiler tarafından bırakıldığı düşünülen yem malzemeleri veya Ren geyiği boynuzları ise onları daha uzaklara götürmek için tüccarlar tarafından taşındığı düşünülen diğer keşifler.

Bunların arasında, yünü döndürmek için oyulmuş bir öreke, hatta  Bronz Çağı‘ndan kalma hassas ahşap eşyalar da yer alıyor. Geçen yaz, arkeologlar atlar için kar ayakkabısı olarak nitelendirilen bir öğeyi ortaya çıkardı.
Ekibin geri kalan keşifleri Antiquity dergisinde yer alıyor.