Vietnam merkezli bir tasarım stüdyosu tarafından hayata geçirilen proje, unutulmuş yerel motifleri ilgi çekici bir şekilde öne çıkartmayı hedefliyor.

Dünyanın küresel ısınma odaklı dinamiklerinin değişmesiyle birlikte her türlü alışkanlıklarımız için yeni yöntemler karşımıza çıkmaya başladı. Ürünlerin daha çevreci olanlarını tercih etmek, geri dönüşüme önem vermek, ulaşımda karbonsuz olanı aramak bunlardan sadece birkaçı. Geçtiğimiz hafta içerisinde sizlerle paylaştığımız Ekoturizm başlığında, turizm alışkanlıklarının daha sürdürülebilir olmasının odağına indiğini gördük. Geleneklerden gelen kültür için de hayati önem arz eden bu etkileşime bambaşka bir yaklaşım uygulayan Reborn ekibi, eski Vietnam evlerinin otantik kapı tasarımlarını minik robotlara yansıtıyor.

1/4

 

İlginizi Çekebilir  Hayvanlar için sürdürülebilirlik; Türk markadan, örnek geri dönüşüm kampanyası

Vietnam robotları kültürel miras niteliğindeki çizgileri geri getiriyor

Vietnam’ın Saigon kentinde faaliyet gösteren bir tasarım ve sanat stüdyosu olarak karşımıza çıkan Reborn, hayata geçirdiği projeyle geçmişin genlerini günümüz jenerasyonlarına aktarmak istiyor. Tamamı koleksiyon değeri taşıyan seri toplamda 22 farklı robottan oluşuyor. “Vietnam Robotlarının Yükselişi” olarak isimlendirilen koleksiyon tamamı ahşap bloklardan oluşuyor. El yapımı üretilen robotların eklem noktalarında mıknatıs desteğinin de kullanılması da dikkat çekici.

1/4

Vietnam’daki çağdaş sanat dinamiklerinin dominantlığının arkasında unutulmuş mimarileri tekrar canlandırmayı da amaçlayan projenin benzer örneklerini Türkiye’de de görmeyi bekliyoruz. Halihazırda ön sipariş sürecinde olan robotlar boyutlarına ve serisine göre fiyatlandırılıyor. Başlangıç seviyesinde 150 dolardan alıcı bulan serinin en pahalı ürünü ise 1.800 dolarlık etikete sahip. Merak ettiğiniz diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz