Birkaç gün önce resmi makamlar tarafından duyurulan Avustralya deve katliamı için uygulama süreci başladı ve bölgeden ilk fotoğraflar geldi.

Geride bıraktığımız gün sizlerle detaylı bir incelemesini paylaştığımız Avustralya yangınları pek çok farklı yönüyle dünyanın gündeminde. Küresel ısınmanın etkisiyle önü alınamaz bir noktaya varan ve kıyı şeridi boyunca ciddi maddi ve doğa hasarına neden olan yangınların ucu develere de dokunmuş durumda. Yarım milyondan fazla hayvanın hayatını kaybettiği bölge için geçtiğimiz günlerde alınan karar da en az yangınlar kadar ses getirdi. Bölgede yaşayan popülasyonlarıyla doğru orantılı şekilde alınan kararda, yaklaşık 10.000 devenin katledileceğini öğrendik. Hayvanseverler tarafından büyük tepkiyle karşılanan karar bugün itibarıyla uygulanmaya başladı. Olay yerlerinden gelen ilk fotoğraflar can sıkıyor.

1/4

Avustralya deve katlimanı ilk gününde 1.500 deve öldürüldü

Kendisi kadar yöntemi de büyük tepki toplayan kararın uygulamaya koyulmasıyla birlikte yetkililer keskin nişancı tüfekleriyle sahaya çıktı. Kaynaklara yansıyan detaylara baktığımızda ise katliamın ilk gününde yaklaşık 1.500 devenin öldürüldüğünü görüyoruz. Tüm bu adımların sebebi ise develerin bölgedeki kontrolsüz su tüketimi olarak gösteriliyor. Ülkede yaşanan felaketle birlikte iyice tehlike altına giren su kaynakları için yerel halkın da şikayetçi olduğu biliniyor. Yerleşim yerlerindeki kuyularla birlikte su depolarını da hedef aldıkları söylenen deve popülasyonunun bu sayede kontrol altına alınması planlanıyor. En az 1 hafta sürmesi beklenilen Avustralya deve katliamı şu sıralar Türk yetkililerin de gündem maddesi arasında. Sürecin nasıl ilerleyeceğiyse merak konusu.