Filipinler’de bulunan yanardağın harekete geçmesiyle kül yüklü bulutlar bölgede paniğe neden oldu.

Dünya geçtiğimiz son aylarda Avustralya‘da çıkan ve hala kontrol altına alınmakta zorlanan dev orman yangınları ile çalkalanırken bir doğa olayına daha tanık oldu. Filipinler’de bulunan Taal Yanardağı’nın patlaması sonucu birçok yerleşim yerindeki popülasyon tahliye edildi. Yanardağ patlaması ile birlikte kül bulutları bölgenin 100 kilometre kuzeyinde bulunan başkent Malina’ya ulaştı. Ülkenin ana havalimanında 500’den fazla uçuşun iptal edildiği de dikkat çeken noktalar arasında. Pazar günü başlayan patlamada şuana kadar herhangi bir kayıp veya büyük bir hasarın olmadığı bildirildi.

1/16

Filipinler hava sahasında volkanik yıldırımlar

Olayın ardından yerel polisin yaptığı açıklamada, patlamanın etkilerinin en çok hissedildiği Batangas ve Cavite eyaletlerindeki tahliye merkezlerine 13.000’den fazla köylünün taşındığını görüyoruz. Bazı sakinlerin ulaşım eksikliği ve yetersiz görüş sebebiyle kül örtülü bölgelerden hala çıkamadıkları bildirildi. Yanardağ sebebiyle panikleyen halk geçim kaynakları olan çiftliklerini terk etmek istemedikleri için bölgede tahliye çalışmalarını zora soktuğu detaylar arasında. Kısa süre önce ikinci bir patlama ile sarsılan bölgede tansiyonun ne zaman düşeceği merak konusu.

Balze kasabası Belediye Başkanı Wilson Maralit: Onların geri dönmesini engellemeye çalışıyoruz ve yanardağın her an patlayıp onları tekrar vurabileceğini söylüyoruz