Tanıtımıyla birlikte tüm dikkatleri üzerine çeken Fisker Ocean, otomobil ve sürdürülebilirlik kavramına başka bir boyut getirecek.

İlk resmi gösterimi geride bıraktığımız ocak ayı içerisinde CES 2020 kapsamında yapılan Fisker Ocean akıllarda yer edinmeyi başardı. Pek çok elektrikli otomobil modelinin beraberinde getirdiği çevreci ulaşım mottosunu sürdürülebilirlik kavramıyla bambaşka bir noktaya taşıyan Ocean’ın sipariş süreci devam ediyor. Vergiler dahil 37.500 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulan modeli aylık kiralama planıyla da deneyime açmaya hazırlanan Fisker, uzun süredir beklenen tanıtım filmi hamlesini de nihayet gerçekleştirdi. İçerisinde barındırdığı geri dönüşüm felsefesiyle bu zamana kadar gördüğümüz pek çok örneğinden ayrılan ve dünyanın en sürdürülebilir otomobili rozetini alan Ocean, asfalt üzerindeki karakteriyle de dikkat çekmeyi başaracak gibi görünüyor.

1/8

Fisker Ocean hakkında öne çıkan detaylar

Ocean’ın tanıtım filmine geçmeden önce dilerseniz ilk olarak öne çıkan teknik özelliklerini tekrar hatırlayalım. Tanıtımla birlikte 482 kilometre menzile sahip olacağı söylenen modelin 0’dan 100’e hızlanma değeri içinse 2,9 saniye gibi bir rakam açıklanmıştı. Dört tekerlekten çekişli altyapıyla geleceğine de bildiğimiz Ocean’ın, performansa daha da odaklanan üst paketi için de çalışmaların olduğu netlik kazandı. Batarya kısmında 80 kWh‘lik bir üniteyi taşıyan modelle ilgili menzilin dışında şarj noktası da hayati derecede önemli.

İlginizi Çekebilir  Çevreci şehir içi ulaşıma radikal çözüm; ayda 22 dolara ehliyetsiz kiralanabilen Citroen Ami

Fisker’e göre, sunulacak hızlı şarj teknolojisiyle 30 dakikalık dolum üzerinde 320 kilometre menzil kat edilebilecek. Ocean ile ilgili bu noktada ortaya çıkan yeni bilgilerin başında 300 beygirlik güç değerinin olduğunu söyleyebiliriz. Yine bu bilgiler arasında, aracın tavanına entegre edilen güneş panelleri sayesinde yılda 1.600 kilometreye kadar ek menzil elde etmek mümkün olacak. 2021 içerisinde üretime geçirilmesi planlanan modelin ilk teslimatları içinse 2022’ye kadar beklenilmesi gerekecek.

Video