Birbirinden ilgi çekici noktalarıyla Amerika’da sahneye çıkan Fisker Ocean için paylaşılan yeni detaylar, soru işaretlerine biraz daha merhem olacak gibi.

Uzun süren bekleyişimizi CES 2020 kapsamında Las Vegas’ta sonlandıran Fisker Ocean, kaynar kazan niteliğindeki elektrikli otomobil pazarında dikkat çeken iddialarıyla gündeme geldi. Küresel üreticilerden farklı noktalara odaklanılarak yürütülen geliştirme ve pazarlama çalışmaları bugün bu modeli bazıları için daha aşina hale getiriyor. Henrik Fisker ve ekibinin doğrudan sürdürülebilirlik felsefesini çatı olarak belirlediği Ocean’da, bu kavramı destekleyici önemli bölümler var.

Araç içerisindeki paspas ve konsol malzemelerinin denizlerden çıkarılan plastiklerden dönüştürülerek üretilmesi ve güneş paneli gibi bölümler bu farklılıklardan sadece birkaçı. CES 2020’nin de ilgi gören standlarından birisi olan Fisker, tanıtımdan sonra yayınladığı açıklamada Ocean’ın daha detaylı teknik niteliklerine vurgu yapıyor.

1/5

Fisker Ocean hakkında ne biliyoruz?

Ocean ile ilgili ortaya çıkan yeni detaylar öncesinde halihazırda var olanları tekrar anımsamak tamamlayıcı olacak. Tanıtımla birlikte 482 kilometre menzile sahip olacağı söylenen modelin 0’dan 100’e hızlanma değeri içinse 2,9 saniye gibi etkileyici rakam açıklanmıştı. Dört tekerlekten çekişli altyapıyla geleceğine de bildiğimiz Ocean’ın, performansa daha da odaklanan üst paketi için de çalışmaların olduğu netlik kazandı. Batarya kısmında 80 kWh‘lik bir üniteyi taşıyan modelle ilgili menzilin dışında şarj noktası da hayati derecede önemli.

Fisker’e göre, sunulacak hızlı şarj teknolojisiyle 30 dakikalık dolum üzerinde 320 kilometre menzil kat edilebilecek. Ocean ile ilgili bu noktada ortaya çıkan yeni bilgilerin başında 300 beygirlik güç değerinin olduğunu söyleyebiliriz. Yine bu bilgiler arasında, aracın tavanına entegre edilen güneş panelleri sayesinde yılda 1.600 kilometreye kadar ek menzil elde etmek mümkün olacak. Yaklaşık 4,6 metre uzunluğa sahip olan modelin kokpit bölümüyle ilgili de artık daha fazla bilgiye sahibiz.

1/5

Direksiyonunun arkasında konumlandırılan dijital sürücü ekranı 9,8 inç olarak tercih edilen Ocean’ın konsolunun merkezindeki multimedya ekran ise 16 inçlik ebatıyla son kullanıcıya ulaşacak. Son olarak otomobilin üzerinde standart olarak 20 inçlik jant setinin geldiğini ve bunun opsiyonel paket ile 22 inçe kadar yükseltilebildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Vergiler dahil 37.500 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulan Ocean’ı deneyimlemek isteyenler için kiralama programları da devreye sokulacak. 2021 içerisinde üretime geçirilmesi planlanan modelin ilk teslimatları içinse 2022’ye kadar beklenilmesi gerekecek.