Şehir içi alternatif ulaşım araçlarının güvenliği konusunda önemli çalışmalara imza atan Ford, bu kez en çok kaza sebeplerinden birisine çözüm üretiyor.

Geçtiğimiz günlerde bisikletçilerin güvenliği için geliştirdiği emoji ceketiyle ilgimizi çeken Ford, şehir içerisindeki ulaşımın bu önemli parçaları için çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Marka mühendisleri, “Yolu Paylaş” yaklaşımı doğrultusunda; bisiklet, scooter ve motosiklet sürücülerinin trafikte karşılaştığı en büyük tehlikelerden biri için çözüm geliştirdi. Ford’un “Çıkış İkazı” adını verdiği teknoloji sayesinde sistem, potansiyel bir kazayı sensörlerle tespit edip alarm vasıtasıyla araç kapılarının tamamen açılmasını engelliyor ve kazaların önüne geçiyor.

1/2

Ford Çıkış İkazı sistemi nasıl çalışıyor?

Tüm dünyada araç kapılarının bisiklet, scooter ve motosiklet sürücülerinin üzerine fark etmeden açılmasıyla her yıl binlerce kaza meydana geldiğini biliyoruz. Marka tarafından yapılan araştırmalarda kapı açma kazaları sadece İngiltere’de her yıl 60 bisikletçinin ciddi şekilde yaralanmasına ya da hayatını kaybetmesine yol açıyor. 2018 yılında sadece Almanya’da 3.500 kaza bu sebeple gerçekleşti. Ford’un yeni geliştirdiği teknoloji, motosiklet, scooter ve bisiklet sürücülerinin kapı çarpma kazalarından korunabilmesini sağlıyor.

İlginizi Çekebilir  Fat Bike dinamikleriyle gelen katlanır elektrikli bisiklet; Fiido M1

Sistem, park etmiş bir aracın kapısının açılmasının bir çarpışmaya neden olabileceğini tespit ederse, sürücüyü veya yolcuyu tehlikeye karşı uyaran bir alarm çalıyor. Yan aynalar ve kapılardaki parlak kırmızı LED’ler bisiklet, scooter ve motosiklet sürücüleri için görsel bir uyarı olarak yanıp sönmeye başlıyor. Ford araçları halihazırda bisikletçileri otomatik olarak algılayıp frenleyebilen ve kör noktalardan geçenleri algılayan sensörlere sahip.

‘Çıkış İkazı’ ise bu mevcut sensörleri kullanarak, araca yakın bisiklet, scooter ve motosikletlerin hareketlerini analiz ederek, devreye giriyor. Marka mühendisleri aynı zamanda bisikletlilerin araç etrafından güvenli bir şekilde uzaklaştığına emin olana kadar kapıların tam açılmasını geçici olarak önleyen yeni bir mekanizma üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu özellik acil durumlarda sürücü ve yolcular tarafından manuel olarak devre dışı bırakılabilecek.

Video