Ford Transit Custom hibrit “Akıllı Şehir” uygulamaları çerçevesinde geliştirilen “Temiz Ulaşım” projeleri kapsamında Ankara’da sahneye çıktı.

Dünya şehirlerinin hemen hepsinde gördüğümüz çevreci ulaşım planlarının benzerlerini Türkiye’de görme vaktimiz geldi, belki de geçiyor. Kısa süre önce Roma’nın dizel otomobillere getirdiği yasakla ilgili yaptığı duyuruyla tekrar gündeme gelen süreçle ilgili kademeli adımlardan birisi de Ankara’da atılıyor. ATO Congresium’da gerçekleştirilen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi kapsamında yapılan duyuru kapsamında, Türkiye’nin ilk ve tek yerli şarj edilebilir hibrit elektrikli ticari aracı Ford Transit Custom hibrit karşımıza çıkıyor. Test amaçlı olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verileceği duyurulan iki model, Valensiya, Köln ve Londra çalışmalarının ardından ilk kez Ankara sokaklarında olacak.

1/2

Ford Transit Custom hibrit 50 kilometre saf elektrik menzili sunuyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katılımı ile gerçekleşen etkinlikte sergilenen modeller Ford cephesi için de büyük önem taşıyor. Yapılan açıklamalara göre buradan elde edilecek veriler Ford Otosan mühendisleri tarafından Akıllı Şehir Modelleri, Temiz Ulaşım Yöntemleri ve ürün geliştirme için kullanılacak. 2020 Uluslararası Yılın Ticari Aracı ödüllü Ford Transit Custom PHEV segmentinde de bir ilk. 56 kilometreye varan saf elektrik menzili sunan modelde, 1.0 litre EcoBoost benzinli motoru menzil uzatıcı olarak kullanıyor ve bu sayede 500 kilometrenin üzerine çıkılabiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: Türkiye’de ilk olan Ford Custom PHEV’in test sürüşleri için Ankara’nın seçilmiş olmasından mutluluk duyduk. Bu tarz uygulamalar sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşıyan elektrikli araç teknolojilerinin geliştirilmesine de katkı sağlayacak.

Sistem 2.7 lt/100 km yakıt tüketimi ve 60 gr/km CO2 emisyon salım değeriyle dikkat çekiyor. Elektrikli araç kullanıcıları için önemli kriterlerden olan şarj süresi açısından da avantajlı konumda olan yeni Transit Custom Plug-In Hybrid 240 Volt 10 amper ile elektrik şebekesinden 4,3 saatte, tip 2 AC araç şarjı kullanılarak ise 2,7 saatte şarj edilebiliyor. Ayrıca araç yavaşlarken veya fren anında oluşan kinetik enerji de elektrik enerjisine dönüştürülerek ilave enerji kaynağı olarak kullanılıyor.