Otomobilde daha çok hissettiğimiz yasaklama haberleri çalışan yaprak toplama makinesi ve diğer aletlere de yansıma potansiyeline sahip.

Küresel ısınmanın önüne geçebilmek için ülkeler arası yapılan mütabakatta, sıcaklık artışının belirli bir oranda tutulması ve mümkünse düşünülmesini görürüz. Bunun da beraberinde pek çok önlemi getirmesi de kaçınılmaz. Nitekim ulaşım bazında sürdürülebilir çözümlerin temeli olarak görülen elektrikli araçların bu kadar kısa sürede çeşitlenmesi ancak bununla açıklanabilir. Otomobil, kamyon ve motosiklet gibi kara ulaşımındaki her alana yansıyan sürecin ilk düşündüğümüzde aklımıza gelmeyen alanlara sıçrayışı da devam ediyor. Konuyla ilgili ilginç bir yasaklama hazırlığı içerisinde olan Kaliforniya, fosil yakıtla çalışan yaprak toplama makineleri için geniş kapsamlı düğmeye basmanın arifesinde. Buna ek olarak tüm bahçe ekipmanları için de benzer bir politika yürüten eyalet yönetimi bunu ciddi verilere dayandırıyor. Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu’na göre, bir yaprak üfleyici, 2017 model Toyota Camry‘nin 1.600 kilometrelik yolculukta yarattığı karbon salınıma eş karbon salınımı yapabiliyor.

Yaprak toplama makineleri sadece bir başlangıç

Aslında bu durum eyalet için çok da yeni bir gelişme sayılmaz. Bölgede yer alan yaklaşık 15 şehir için halihazırda geçerli olan bu duruma başkentin de dahil olmasıyla uygulamanın ülke geneline yayılmasına da öncü olma potansiyeli barındırıyor. Yaprak makinelerin yanında çim biçme makinelerinin de tam elektrikli olanlarla değiştirilmesi için çalışmalar yapıldığını ve bunun için vatandaşlara çeşitli teşvik politikalarıyla yaklaşılacağı da detaylar arasında dikkat çekiyor. 2022 yılınan kadar somut adımlarla gündeme gelecek olan yasaklama süreçlerinin, benzer aletlerin yoğun kullanıldığı yerlerde de uygulanmasını diliyoruz.