İsveçli enerji şirketi, fosil yakıtsız tüm üretim aşamalarında çevre duyarlı sürdürülebilir beşik tasarladı.

Fosil yakıtsız, sürdürülebilir, karbon nötr, organik ve çevreye duyarlı… Tüm bu terimleri artık daha sık duyuyoruz. Ancak tüm üretim aşamalarında süzgeçten geçirilen sadece kelimeler olmayabilir. Bunu yaparken ürünün kompozisyonundan ziyade tedarik, nakliye aşamalarınıda içeren sürdürülebilir merceğiyle sorgulamak gerekiyor.

Üretilen ürünün iç malzemesi ne kadar doğal olursa olsun yine de malzemeleri kaynaktan fabrikaya taşımak için benzin kullanılmak zorunda kalabiliriz. İsveç merkezli sürdürülebilir enerji şirketi Vattenfall, tüm üretim aşamalarında, tek bir gram kömür, petrol veya gaz kullanmadan sürdürülebilir beşik tasarladı.

1/6

Fosil yakıtsız sürdürülebilir beşik tasarımının detayları

Şirket, yenilenemeyen enerji kaynaklarını ürün döngüsünden kaldırarak bilinçli malzeme seçimleri ve tasarım değerlendirmeleriyle yaşam alanlarında kapsamlı bir farkındalık yaratmak istiyor. Sürdürülebilir beşik için tercih edilen ahşap, yaşlı bir ağaçtan eldi edildi.

Üretim sürecinde fosil yakıtlar ile çalışan testerelerin aksine elektrikle çalışan testereleri kullanıldı. Beşik için kullanılan tekstil ürünleri ise yerel tedarikçilerden elde edildiğini görüyoruz. Üründeki içeriğiyse alpaka ve merinos yünüyle birlikte. keten lifinden elde edilen kumaşlardan oluşuyor. Yatağın dolgusu içi ise Texel adasından temin edilen koyun yünü ile dolduruldu. Lojistikteki fosil yakıt döngüsü ise yelkenli tekle ile kırılıyor.

1/6
İlginizi Çekebilir  "Duygularını gösteren" sürdürülebilir pirinç paketleriyle tanışın

Tasarım ekibi her malzemenin kullanımını sorgulayarak, bilinçli bir çaba göstererek bu ürünü sürdürülebilir yapabilmek için plastik imalatının ve seri imalat uygulamalarından önceki sürecin nasıl işlediğini araştırdığını vurguluyor. Bu şüphesiz 150 yıl geriye yolculuk yapmak demek. Asıl önemli konuya gelecek olursak sürdürülebilir beşik tabanı için kullanılan çeliğin fosil enerji kaynağına ihtiyaç duymadan nasıl elde edildiği.

Beşik tabanında kullanılan çelik, hidroelektrik gücü ve özel bir bitki türü sayesinde, demir cevheri işlenilerek son haline getiriliyor. Yatağın altına yerleştirilen biyo-laminat levha oluşturmak içinse patatesten faydalanıldığını görüyoruz. Beşiğin doğal malzemelerde üretilen özel bir tutkal ile monte edilmiş olması da dikkat çekici. Küresel bazdaki seri üretim kavramına meydan okumak için bir konsept olarak üretilen beşik, doğru araştırma ve çabaların ardından hayatımızın değişebileceğinin muhteşem örneklerinden birisi olarak hafızalarımızda yer edinecek.