Dünyanın en önemli bisiklet turlarından birisine ev sahipliği yapan Fransa, vatandaşlarını alternatif taşıt kullanım konusunda desteklemeye devam ediyor.

Koronavirüs sürecinde şehirlerin daha sürdürülebilir ulaşım araçlarına yönlendirilme fikirlerini çok daha sık duymaya başladık. Halihazırda var olan bisiklet yollarının genişletilme uygulamaları şu suralar Avrupa’nın gündem maddeleri arasında. Bunlarla birlikte yerel yönetimlerin sosyal mesafeyi korumak adına verdikleri çabalar, dünyaya örnek olacak uygulamalara da sahne oluyor. Dünyanın en önemli bisiklet turlarından birisine ev sahipliği yapan Fransa, hükümet kararıyla birlikte yüzümüzde tebessüm yaratan bir uygulamayı başlatmaya hazırlanıyor. Buna göre hükümet yeni bir bisiklet almak yerine eskisini tamir ettirmek isteyen herkese 50 euroluk bir geri ödemesiz maddi destek sağlayacak.

İlginizi Çekebilir  Gökhan Kutluer ile keyifli bir bisiklet ve sürdürülebilirlik röportajı

Fransa hükümetinde genel bir bisiklet seferberliği söz konusu

Salgının etkilerini nispeten biraz daha sürdürülebilir şekilde atlatmak adına tedbirleri yavaş yavaş esnetmeye başlayan Fransa yönetimi, bisiklet ulaşımına çok daha önem vermeye başladı. Sosyal mesafe avantajı sebebiyle toplu taşımalara göre çok daha avantajlı olan bisiklet ulaşımı, yine de 10 metrelik mesafe kuralına göre yapılacak. Yönetim bu planlama kapsamında bütçeden 20 milyon euro gibi dev bir bölümü gözden çıkartmış durumda. Yapılan farklı teşviklerle insanları bu alternatif ulaşıma yönlendirme konusunda umutlu olan yönetim, bisiklet kültürününün de bir adım ileriye taşınmasını ön görüyor.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs; Amerika'daki bisiklet mağazalarında stoklar tükeniyor

Yöneticiler tüm bunlarla birlikte Paris ve diğer şehirlerde yeni bisiklet şeritleri oluşturmayı planlıyor. Hükümetin bisiklet planını koordine eden Pierre Serne, France Bleu radyosunda Paris çevresindeki bölgenin, özellikle taşıtların başkentin dışındaki kasabalardan bisiklete binmesini kolaylaştırmak için bölünmüş yollarda 750 kilometreye kadar yeni bir şerit oluşturmayı planladıklarını açıkladı. Ülkenin Çevre Bakanı Elisabeth Borne ise vatandaşları 5 kilometre veya daha az mesafeler için otomobil yerine bisiklet gibi alternatif araçlara yönlendirmeye davet etti.