İstanbul’da Galata Kulesi’nin restorasyonuna başlandı lakin çevredeki birçok insan restorasyonun zamanlamasının yanlış olduğunu düşünüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Galata Kulesi’nde restorasyon çalışmaları için inşaat iskelesi kuruldu. Çevrede yaşayan vatandaşlar, işlemin yanlış bir zamanda yapılmaya başlandığını düşünüyor. Bunun altından yatan en büyük nedense her yıl olduğu gibi yılın bu zamanlarında ebabil kuşları Afrika kıtasından Anadolu ve Avrupa’ya göç ediyor. İstanbul’da Galata Kulesi de onların uğrak noktası ve yuva yaptığı yapılar arasında. Yavrularını da buraya bırakıyorlar.

İlginizi Çekebilir  Beyşehir Gölü çevresindeki yapılaşmaya tepkiler sürüyor

Anadolu kuşların göç noktası niteliğinde

Çevre yaşayan vatandaşlar inşaat iskelenin iki-üç ay sonra kurulması halinde ebabil kuşlarının zarar görmeyeceğini düşünüyor. Vatandaşlar, kulede önceki yıllarda yıllarda yapılan restorasyon işleminden kuşların zarar gördüğünü, anne kuşların güvenlik ağı sebebiyle yavrularına ulaşamadıklarını da belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne şikayette bulunan vatandaşlar yetkinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait olduğu cevabını aldı.