İngiltere merkezli Vollebak tarafından hayata geçirilen Garbage Watch, elektronik atık ve ayrışma problemi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Teknolojinin hayatımıza olan katkısı yadsınamaz. Bugün baktığımızda sağlık, ulaşım, üretim ve örneğini kolaylıkla artırabileceğimiz endüstride bu etkiyi görebiliyoruz. Arz-talep merkezli üretimin ve tüketimin olduğu her noktada belirli bir zaman sonra atık problemi de baş gösteriyor. Nitekim bugün bakıldığında elektronik atık kirliliği gibi bir kavramın varlığından haberdar olmamak pek de mümkün değil. Bir anlamda bugünün teknoloji yarının çöpü haline de geliyor.

Diğer her şeyde olduğu gibi burada da ömürlerini tamamlamış parçaların geri dönüşümü hayati önemli. Elektronik atıklardan hayata geçirilen Garbage Watch ise, bu parçaların doğru şekilde doğru ellerde işlendiğinde nasıl fonksiyonel şekilde bambaşka bir şeye dönüşebileceğinin etkileyici örneklerinden birisi olarak radarımıza takıldı. Projenin arkasında ise geçtiğimiz süreçte benzer dönüşüm projeleriyle adından söz ettiren İngiltere merkezli Vollebak şirketi var.

1/5
İlginizi Çekebilir  elektronik atıkları tekrar hayata döndüren saat; Garbage Watch
”]

Garbage Watch projesi atık ayrışmanın da önemine parmak basıyor

Her yıl ortaya çıkan 50 milyon tonluk elektronik atığa, normal bir çöpmüş gibi bakıp işleme yapmak sürecin en kritik hataları arasında. Nitekim Vollebak ekibi de bu tarz atıkların barındırdığı; gümüş, platin, bakır, nikel, kobalt, alüminyum ve çinko gibi değerli metallerinin birçoğunun optimize şekilde ayrışması gerektiğine bu projeyle parmak basıyor. Garbage Watch’ın tasarımında doğru şekilde ayrıştırılmış atıklardan elde edilen tel ve mikroçip gibi geri dönüştürüşüm bileşenleri kullanılıyor. Wallpaper* ile ortaklaşa yürütülen “Yeniden yarat” projesi kapsamında üretilecen saatin prototip aşamasından seri üretime önümüzdeki yıl geçirilmesi planlanıyor.