Türkiye’de sadece Hatay sınırları içerisinde gözlemlenen Gazella Gazella türü, nesli tükenmekte olanlar listesinden git gide uzaklaşmaya devam ediyor.

Dünyanın hemen her yerinde iklim değişikliğinin etkisiyle birlikte kaçak avcılık faaliyetleri hayvanların neslini tehlikeye soka önemli etmenlerin başında geliyor. Türkiye de bu tarz olaylardan dili yanan önemli bölgelerin başında. Bu kez ise son dönemlerde adeta kara bulut gibi üzerimize çöken gelişmeler arasında sevindirici bir gelişme görmenin heyecanını yaşıyoruz. Uzmanlar tarafından Türkiye sınırları içerisinde sadece Hatay‘da rastlanan Gazella Gazella türü ile ilgili yapılan açıklamada, 2009’da 150 civarında olan sayısı, 10 yılda 925‘e ulaştığı ifade edildi.

Gazella Gazella türü için uzun süredir çalışmalar sürüyor

Kırıkhan ve Kumlu ilçeleri arasındaki Suriye sınırı bölgesinde gözlemlenen bu canlılar aslında birer dağ ceylanı olarak da biliniyor. Yaklaşık 13.000 hektarlık arazi üzerinde yaşamlarını sürdüren bu tür için 2018’de 757 olarak kayıtlara geçen rakamlar son sayımın ardından yaklaşık yüzde 22’lik artışı ortaya çıkarıyor. Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanlığı tarafından “Hatay Dağ Ceylanı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” olarak da ilan edilen bölgede elde edilen başarının düzenli kontroller olduğunu da özellikle belirtmek gerekiyor. 2014’te kurulan Hatay Dağ Ceylanı Üretim Merkezi de sayıdaki artışın yanı sıra salgın hastalık ve yaralanma gibi tehlikelere karşı neslin devamlılığını sağlamadan sorumlu.

Avcılık faaliyetlerinin tamamen yasak olduğu bölgede, gözlemlenen yasadışı faaliyetlerin 112 Acil İhbar Hattı’na bildirilmesi isteniyor

Konuyla ilgili açıklamaklarda bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şubesi Kırıkhan Şefi Nuri Akın; “Sayıların artması bizim için sevindirici. Bu bölgenin tam merkezinde de üretim merkezi var. Halihazırda 24 kişilik bir personel ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Her yıl düzenli olarak bölgede envanter çalışmalarımız devam ediyor.” ifadelerine yer verdi. Türün bu bölge dışında İsrail’de de görülüyor.