Frugalpac markası tarafından hayata geçirilen şarap şişesi, gastronomi ve alkol dünyasının sürdürülebilirlik alanında ne denli bir etki sürecinde olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Gastronomi dünyası da sürdürülebilirlik çatısı altına önemli bir değişim içerisinde. Tüketici odaklı taleplerle de doğru orantılı olarak hayvansal tüketimin azalığı, daha çok sebze temelli reçetelerin yükselişte olduğu bu dönemin masadadaki diğer parçaları da etkilemesi pek şaşırtıcı değil. Nitekim kısa süre önde duyurusu gerçekleştirilen geri dönüştürülmüş kağıttan üretilmiş şarap şişesi de bunun referans niteliğindeki örnekleri arasında yerini alıyor. Frugal Bottle olarak adlandırılan şişe, 83 gramlık ağırlığıyla tipik bir cam şarap şişesinden yaklaşık beş kat daha hafif yapısıyla dikkat çekiyor. Şişenin üretiminde yüzde 94 oranında atık kağıt malzemenin kullanılmış olması da damaklardaki tat kadar çevreyi de mutlu edecek bir etmen olarak altı çizilmeli.

1/2

Frugal Bottle şarap şişesi için geri dönüşler olukça olumlu

Frugal Bottle’ın çevreye olan pozitif etkilerine biraz daha yakından bakmak istediğimizde bizleri oldukça başarılı rakamlar karşılıyor. Markanın paylaştığı bilgilere göre standart bir cam şişeden altı kat, geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış bir şişeden üçte birinden daha az karbon ayak izine sahip bir ürün ortaya çıkarılmış durum. Şişenin su ayak izi de camdan dört kat daha düşük. Projenin arkasında olan Frugalpac ekibiyse aslında bu tarz sürdürülebilir uygulamalara çok yabancı değil.

Dünyanın geri dönüştürülmüş kağıttan yapılmış ilk paket servis kahve fincanlarından birisinin de arkasında olan Frugalpac, bu ürünlerin küresel çapta kullanılması konusunda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Şimdilik sadece bir kırmızı şarap üzerinden kullanıcı deneyimine açık olan şişenin süpermarketlerlere yansıtılması bekleniyor. Frugalpac, bu projenin cin, votka ve diğer alkollü içecekler için de kullanılabileceğinin de altını çiziyor.

İlginizi Çekebilir  Fazla enerji kullanımını önlüyor; Sürdürülebilir mutfak için akıllı yemek termometresi

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan marka Genel müdürü Malcom Waugh; “Misyonumuz sürdürülebilir ambalaj tasarlamak, geliştirmek ve tedarik etmek üzerine kurulu. Frugal Bottle’ı deneyen insanlardan harika geri bildirimler aldık. Üstün çevresel faydaların yanı sıra, başka hiçbir şişe gibi görünmüyor. Temas ettiğinizde de kendine has bir hissiyatı var. Ürünün sürdürülebilir faydaları ile küresel şarap ve alkollü içecekler sektörü için önemli bir fark yaratabileceğine inanıyoruz. Frugalpac’ın iş modeli, şarap üreticilerine veya ambalaj şirketlerine, şişelerini kendi tesislerinde üretmeleri ve karbon emisyonlarını daha da azaltmaları için Frugal Bottle makineleri tedarik etmek üzerine kurulu.” ifadelerine yer veriyor. Sektörün bir diğer önemli ismi Carlsberg de geçtiğimiz yıl biyo bazlı ve tamamen geri dönüştürülebilir bir bira şişesi üretmenin prototip aşamasında olduğunu duyurmuştu.