Finlandiya sınırları içerisinde yer alan bir bölgede maceracıların geçici ihtiyaçlarını karşılayan barınak, geri dönüşüm malzemeleriyle ekolojik bir kimliğe sahip.

Geride bıraktığımız gün sizlerle paylaştığımız villa tasarımı örneğinde olduğu gibi, mimarilerin tasarımları kadar çevreye olan saygı ve uyumları hayati derecede önemli. Eğer bir yerde estetikten bahsediyor isek, bunun civarındakilerle olan uyumu da kaçınılmaz bir senaryoyu oluşturuyor. Fin Mimar Malin Moisio tarafından tasarlanan barınak da bahsetmeye çalıştığımız bu uyumun güzel örneklerinden bir tanesi. Finlandiya’da yer alan ve milli park değerindeki Kintulammi yürüş ve kamp bölgesinde karşımıza çıkan barınak, tasarımındaki karakteri kadar malzemeleriyle de çevresine uyum sağlıyor. 18. yüzyılda ilkel bir kilisenin bulunduğu bölgeye inşa edilen yapının tamamında geri dönüşüm malzemeler kullanılıyor.

1/3
İlginizi Çekebilir  İlham James Bond'dan; Dünyanın ilk çevre dostu yüzen "oteli" [Video]

Barınaktaki geri dönüşüm sadece ahşapla sınırlı değil

Doğa tutkunlarının ihtiyaç duyduklarına sığınabilecekleri ufak bir durak olarak nitelendirebileceğimiz yapı aslında oldukça ilkel. İçerisinde elektrik ve veya ısıtmayla ilgili herhangi bir sistemin kullanılmadığı barınakta, macera meraklılarının kendi ve doğanın onlara verdiği imkanları kullanarak ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Yapının merkezinde bulunan şömine bölgesi ise yemek pişirme için kusursuz bir opsiyon. Dikdörtgen şekli ve dik eğimli çatısı ile Orta Çağ mimarisini akıllara getiren barınakta kullanılan ahşapla birlikte duvarlarda da geri dönüştürülmüş kaldırım taşları kullanılmış. Barınağın çatısında ise keçe, doğal katran ve keten tohumu yağı karışımı karşımıza çıkıyor. Tasarım ekibinin resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.