İngiltere’de faaliyet gösteren sürdürülebilirlik odaklı tasarım stüdyosu Gomi, geri dönüşüm felsefesini bu kez taşınabilir şarj cihazına yansıtıyor.

Geri dönüşüm projelerinin büyük çoğunluğunun merkezinde yer alan plastik atıklardan belkide aklımıza gelmeyecek ürünler hayata geçiriliyor. Öyle ki bu ürünler bazen hayatımızın merkezinde yer alanlardan başkaları değil. 2018 yılında bu felsefe üzerinden hayata geçirdiği taşınabilir hoparlör projesiyle büyük ilgi gören İngiltere merkezli sürdürülebilir tasarım stüdyosu Gomi yeni bir ürün için adım atıyor. Brighton kentinde faaliyet gösteren ekibin bu seferki projesiyse çevre dostu bir taşınabilir şarj cihazı.

1/5

 

İlginizi Çekebilir  Geri dönüşüm nirvanası; dünyanın en eski savaş gemisinden üretilen dolma kalem

“Geri dönüşüm malzemeleri insan hayatının merkezinde tutmak farkındalık için önemli”

Atık malzemeleri insanların her gün kullanmayı sevecekleri bir ürünlere nasıl dönüştürebiliriz?” sorusu üzerine gelişen bir proje olarak karşımıza çıkan cihazın çevreye duyarlılığı kadar tasarımı da ilgi çekici. Her biri farklı renkte mermer deseniyle gelen modeller bu sayede günlük kıyafet seçimleriniz için tamamlayıcı bir aksesuar niteliğini dahi taşıyabilir. Gomi ekibinin şarj aletlerini hayata geçirebilmeleri içinse arka planda hatırı sayılır bir emek verdiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Gomi Yöneticisi Tom Meades; Geride bıraktığımız 9 ayda 500 kilogram civarında atık plastiği tekrar kullanılabilir hale getirdik. Sunacağımız bu tarz ürünlerle kısa vadede bu rakamı 10 katına çıkartmayı hedefliyoruz.

Plastik ambalaj atıkların geri dönüşümünü yapmak için İngiltere’deki gıda toptancılarıyla yakın bir şekilde çalışan Gomi, malzemelerin yakma veya depolama alanına gönderilmeden önceki adımında sürece dahil oluyor. Stüdyo aynı zamanda yerel ev ve işyerlerinden gelen plastik atıkları da kabul ediyor. Ekibin daha fazla israfı önleme amacıyla üretim sürecini büyütmek için Kickstarter üzerinden fon ve bağış desteği yöntemine başvurmaya hazırlanması da altı çizilmesi gereken detaylar arasında. Her biri 12.000 mAh kapasitesinde olan şarj aletlerininse 40 sterlin civarında etiket fiyatına sahip olması bekleniyor. Ürünün 31 Mart‘ta başlayacak olan satış sürecini buradan takip edebilirsiniz.