İtalya’nın kuzeyinde yer alan bir yapının üzerine tasarlanan villa projesi, geri dönüşüm malzemelerin kullanışlılığını bir kez daha ortaya koyuyor.

Tasarım yaptığımız her şeydedir, ama aynı zamanda o şeylerin arasındadır. Hüner, bilim, öykü anlatma propaganda ve felsefenin karışımıdır.“… Pablo Picasso‘nun tasarım üzerine söylediği bu söz, onun var olan her ahengin içerisinde kendisini hissetmemizdeki vurgusunu dile getiriyor. Dev bir binadan cebimizde taşıdığımız ufak bir kalemde bile bu kolaylıkla bir ayrım kriteri olarak değerlendirilebilir. Sürdürülebilir mimari başlığıyla karşımıza çıkan bina ve yapıların tamamında gördüğümüz estetik kaygısı, aynı zamanda doğaya olan saygıyı da akıllarımıza getiriyor. Almanya merkezli Bergmeisterwolf Mimarlık tarafından tasarlanan bu villa da karşımıza çıkan son örneklerden birisi. Geri dönüştürülmüş yeşil cam panellerin kullanıldığı bina, bulunduğu alana bambaşka bir hava katıyor.

1/5
İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir mimari örneği; eski çelik fabrikasının modern sanat galerisine dönüşümü

Geri dönüşüm cam panellerde 3D efekti dikkat çekiyor

İtalya’nın Kuzeyinde yer alan tirol Vahrn sınırları içerisinde bulunan proje, içinde yaşayan aile için mevcut hacimde yeni alanları beraberinde getiriyor. Halihazırda var olan bir yapının üzerine tasarlanan yapının yekpare tasarımı ve formu sayesinde mevcut kentsel dokuya entegre olduğunu söylemek mümkün. Kullanılan cam panellerin villanın sahiplerinin çevre ile olan bağını koparmaması adına yarı saydam niteliğinde tercih edilmesi ilk dikkat çekenlerden. Eski binanın üzerine eklenen yeni bölümlerle birlikte, daha dikkat çekici bir hal alan villada kullanılan yeşil rengin de yine çevreye olan genel uyumu tamamladığını görüyoruz. Tasarım kapsamında yapının bazı bölümlerinin üç boyut boyutlu gibi görünmesi de yine altını çizmeden geçemeyeceğimiz sihirlerden. Bergmeisterwolf ekibinin hayata geçirdiği diğer mimari çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz.