Deniz ulaşımı için sürdürülebilir çözümler sunan Danimarka merkezli Rand, yeni Leisure 28 Electric ile limitlerini genişletiyor.

Deniz yolları ulaşım ağlarının içten yanmalı ünitelerden tamamen arında süreci kısa vadede zor görünse de, geliştiricilerin adım adım gözümüzün önünde ilerleyişini görmek var olan senaryonun tersine dönmesi konusunda umudumuzu diri tutuyor. Danimarkalı merkezli Rand markası da bu sınıfta irili-ufaklı modellerle adından söz ettirenler arasında. Markanın ilk olarak Ocak 2018’de gösterimini yaptığı amiral gemisi niteliğindeli elektrikli tekne modeli Leisure 28 Electric, 2020 yılı için yenilendi. Yapılan iyileştirmelerle birlikte performans ve menzil bazında hissedilir derecede ileriye taşınan teknenin meraklılarının dikkatini çekmesi bekleniyor.

1/6

Rand Leisure 28 Electric elektrikli tekne özellikleri

Teknenin ilk olarak versiyon verilerine baktığımızda bizi elektrik motoru karşılıyor. Tek başına 240 kW (yaklaşık 330 beygir) güç üreten bu motorun yol arkadaşıysa 120 kWh kapasiteli lityum batarya olacak. Bu kombinasyonda su üzerinde 40 knot veya 72 km/s maksimum hıza erişebileceği açıklanan Leisure 28 Electric’in tamamen dolu bataryasıyla kat edebileceği menzil ise 140 deniz mili (yaklaşık 260 kilometre) olarak netlik kazandı. Modeli çevre dostu yapan noktası sadece emisyonsuz işleyiş sağlaması değil. Rand, tekne üzerinde ihtiyaç duyduğu malzemeleri geri dönüşümlü plastik ve ekolojik temelli hibrit parçalardan elde etmeyi tercih ediyor. Yaklaşık 8,5 metrelik bir model olan Leisure 28 Electric’te tek seferde 12 kişi zaman geçirebiliyor. Modelin 178.000 euroluk başlangıç fiyatıyla satışa sunulması bekleniyor.