Sürdürülebilir dünya için göz ardı edilemez maddelerden birisi olan geri dönüşüm hayatımızın her alanıda değerlendirebileceğimiz bir seçenek.

Geri dönüşüm, modern atık azaltmanın önemli bir bileşenidir ve “Azalt, Yeniden Kullan” atık hiyerarşisinin üçüncü ayağı olarak kabul edilir. Sıfır atık  hedefiyle artık yaşadığımız dünyada konuşacak daha önemli bir konumuz var. Özellikle iklim koşulları her yıl daha sert etkisini gösterirken birçok insan çevreye daha duyarlı hale geldi. Birçok topluluk, işletme ve evlerde geri dönüşüm kutuları kullanılarak dönüşüm kolaylaştırıldı. Daha fazla malzemeyi geri dönüştürülebilir hale getiren yeni teknolojiyle ve tüketicilerin de katkısıyla çevreyi atıktan temizleyebiliriz.  Bu ekosistem, çevreye faydalı olduğu kadar ekonomi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.  İnsanlık tarihi, kilden çömlekleri yeniden kullandığı zamandan bu yana çok yol kat etti. Geri dönüşümün sayısız faydasının yanında yeniden kullanmak için dönüştürülecek tonlarca öge var.

Geri Dönüşüm Neden Önemli?

-İnsanlar geri dönüşümle milyonlarca ton malzemenin çöp sahalarına girmesini önleyebilir bu da yeniden kullanılamayan çöpler için yer tasarrufu sağlar.
-Havaya ve suya salınan kirleticiler, geri dönüşümün artmasıyla büyük ölçüde azaltılabilir.
-Yeni malzemeler üretmeye gerek kalmadan günlük kullanılan enerji miktarını büyük ölçüde azaltır. Kısacası, geri dönüşüm atmosfere verilen sera gazı emisyonlarını azaltır.
– Dünyanın güzel görünmesini sağlamak için çöp taşmasını minimumda tutar.
-Enerji açısından, bir adet geri dönüştürülmüş cam şişeden tasarruf edilen enerji ile tek bir ampul dört saate kadar çalıştırılabilir.

Çevresel faydalarıyla birlikte ekonomik faydaları ise;

-Düzgün çalışan  programlar,  hükümet ve işletme sahiplerine atık programlarından daha az paraya mal olmaktadır.
-Çalışmalar, Birleşik Devletler’in olumlu geri dönüşüm alışkanlıklarını artırmaya devam ederek yılda bir milyondan fazla iş yaratabileceğini göstermektedir.
-İnsanlar, yakındaki bir geri dönüşüm tesisine onaylanmış materyaller toplayarak para kazanabilirler.


Geri dönüştürülebilecek çok fazla malzeme var. Günlük yaşamımızda kullandığımız birçok materyal farklı geri dönüşüm dinamiklerine bağlı. Çok yönlü bir malzeme olan metal dönüşümü, tamamen yeni bir ürün üretmekten yüzde 70 oranında daha az enerji gerektirir. Alüminyum folyo, kolayca geri dönüştürülebilir. Tüm bunlara rağmen çalışmalar, Amerikalıların günde en az bir konserve içecek içerken, sadece yüzde 45 civarında alüminyum dönüşüm yapıldığını gösteriyor.

Kağıt da dönüşüm dünyasında sınırları olmayan bir malzemedir. Araştırmalar, insanların yılda yaklaşık 334 kilo kağıt dönüşümü yaptığını gösteriyor. Örneklere baktığımızda nakliye kutularının yüzde 70’den fazlasının talaş, veya diğer kağıt ürünlerden üretildiğini görebiliriz. Geri dönüştürülmüş kartonun yapımında kullanılan diğer ürünler tahıl kutuları, kağıt mendil, baskı kağıdı ve poster panosu gibi şeylerdir. 1 ton geri dönüştürülmüş kağıt, 5 aydan fazla süre boyunca bir eve güç sağlamak için yeterli enerji tasarrufu sağlayabilir. Bu tarz girişimlerde yüksek üretim maliyetlerinin önüne geçilebilir ve enerji tasarrufu sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir  Temiz enerjinin büyük problemi; geri dönüştürülemeyen rüzgar türbini kanatları

Diğer önemli malzeme olan cam şişeler ve kavanozlar, dönüşüm söz konusu olduğunda kağıt veya metal ürünler kadar çok yönlü olmayabilir. Camın çeşitli renkleri nedeniyle, birçok öge sadece aynı ögenin başka bir yerine yeniden yerleştirilebilir. Geri dönüşüm yoluyla daha iyi bir topluluk oluşturmak ve sürdürmenin yollarını bulmak için LessTR.com’da kalın.