Geri dönüşüm projeleri arasında son dönemlerde gördüğümüz en etkileyici ürünlerin başında bu dolma kalemi rahatlıkla zirveye ekleyebiliriz.

Ters.com.tr‘de ana başlıklarımız arasında yer alan geri dönüşüm ile ilgili sizlerle yaptığımız değerlendirmelerde, hayal edebileceğimiz her noktaya yansıtılabilecek bir felsefe olduğuna değiniyoruz. Endüstriyel olarak bakıldığında çıkış noktası belirli çizgiler içerisinde olan bir ürünün, geri dönüşüm değerlendirmesinde bambaşka kulvarlarda kullanılabildiğinin örnekleri çok fazla. Bu örnekler arasına büyük bir keyifle ekleyeceğimiz son parçada da şu anda detaylarına baktığınız dolma kalem. 255 yıllık bir savaş gemisinin iskeletinden çıkarılan ahşabın değerlendirilmesiyle hayata geçirilen proje, meraklılarına bir kalemle birlikte tarihten bir parçaya sahip olma şansını tanıyor.

1/2

Dünyanın en eski savaş gemisinin geri dönüşüm sürecindeki rolü

1805 yılında İngiliz donanması ile Fransız ve İspanyol donanmaları arasında geçen Trafalgar Savaşı‘nda da kullanılmış 104 silahlı bir İngiliz savaş gemisi olan HMS Victory’de elde edilen artık kereste kalemin imalatının temelini oluşturuyor. Gemilerin günümüze aktarılmasıyla ilgili çalışmaların içerisinde yer alan Peter Sandford tarafından hayata geçirilen kalemin detaylarından önce arkasında nasıl bir tarihi miras bıraktığından da bahsetmemek olmaz.

1/2

HMS Victory gemisinin tarihçesine göz gezdirdiğimizde dünyanın en eski savaş gemisi olduğunu görebiliyoruz. Aynı zamanda sınıfında en meşhur isim olarak lanse edilen gemi 1765 yılında suya indirilmiş. Bu da onu tam 255 yıllık bir denizcilik mirası haline getiriyor. Geminin en bilinen muharebesiyse biraz önce de altını çizdiğimiz gibi Trafalgar Savaşı. Napolyon Savaşları olarak da bilinene süreçte elde edilen en büyük zaferin başrol oyuncularından birisi olarak İngiltere tarihinin zirvesinde yer alıyor HMS Victory. Günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan gemi Portsmouth limanında yer alıyor.

1/4

Geri dönüşümün ve haberimizin merkezinde yer alan kalemin üretim sürecinde de geminin belirli aralıklarla yenilenme ve restorasyon sürecinde kullanılamaz hale gelen ahşap iskeleti değerlendiriliyor. Klasik bir tasarımla gelen ürünü sipariş edenlere, HMS Victory’nin şu andaki üst kademe sorumlusu tarafından imzalanan özel bir sertifika da gönderiliyor. Kalemlerin sınırlı adetlerle üretildiğini ve hepsinin üzerinde kendine has bir numara olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

İlginizi Çekebilir  Temiz enerjinin büyük problemi; geri dönüştürülemeyen rüzgar türbini kanatları

Geminin tadilatları sırasında çıkarılan ve değiştirilen yaşlı meşe keresteleri, bazen mobilya ve koleksiyon değeri özel hatıra ürünleri gibi parçaların üretimi için satışa sunulduğu biliniyor. Lakin 2012 yılında HMS Victory Koruma Vakfı tarafından alınan kararla kerestelerin artık satışına izin vermeyecek olması, bu tarz ürünleri daha değerli hale getirmiş durumda. Sadece kalem 94 dolara satışa sunulurken, özel deri kılıfını da almak isteyenlerin 135 doları gözden çıkarması gerekiyor. Ürünün satış sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.