Kendisini gibi İtalya merkezli olan bir ekibin ellerinde doğacak Alfa Romeo Giulia GT Junior elektrikli otomobil projesinden açıklanan ilk veriler heyecan yaratmayı başarıyor.

Hikayesinin başlangıcı 1910 yılına kadar dayanan ve kendi içerisinden Ferrari gibi markayı doğrudan Alfa Romeo, Lancia ile birlikte eski günlerini özlediğimiz markalar arasında. Son dönemlerde yeni Giulia ailesiyle birlikte nispeten genetik mirasını bizlere hatırlatan İtalya merkezli üreticinin önünde yeniden yapılanma için önemli bir fırsat var; elektrik! Son dönemlerde piyasanın tüm önemli üreticilerinin dönüşümü içerisinde olduğu bu güç, çevreci olduğu kadar performans dinamikleriyle de içten yanmalı motorları aratmıyor. İçerisinde bulunduğu Fiat grubunda bununla ilgili adımlar atılsa da henüz Alfa cephesi için bunu söylemek pek de mümkün değil. Totem Automobili ise 110 yılı devire bu efsaneyi resmi fabrikadan önce elektrikli otomobil dinamikleriyle bir araya getirmek için kolları sıvadı.

1/6

Elektrikli otomobil dinamikleri Alfa Romeo Giulia GT Junior’a yepyeni limitler getirecek

Son dönemler sayıları gittikçe artan ve Ters.com.tr’de de yer verdiğimiz klasik modellerin elektrikli olarak hayata döndürülme projelerinin son üyesi Giulia GT Junior olacak. Markasının 60’lı yıllarda ürettiği ve bugün hala ikonla arasında yer alan modelinin elektrik bazlı projesindeki ismiyse GTelectric olarak karşımıza çıkıyor. Totem Automobili’nin kaynaklarından paylaştığı ilk veriler ise en az otomobil kadar heyecan verici olarak nitelendirilebilir.

İlginizi Çekebilir  İkonik genler elektrik gücüyle yenilendi; 2020 Fiat 500e ile tanışın

Markanın iddiasında göre hayata döndürülecek olan mode en az 518 beygir güce ve 940 Nm torka sahip olacak. Bu korkutucu performans verileri otomobili 0’dan 100’e sadece 3,4 saniyede çıkarabilecek. Projede kullanılan batarya içinse 50.4 kWh’lık sıvı soğutmalı bir paket düşünülmüş Tek 350 kilogram olan bu paketin aracın 320 kilometreye kadar menzil kat etmesine olanak tanıyor. Şimdilik şarj süresi açıklanmasa da, hızlı şarj desteğinin de standart olarak sunulacağı da açıklamalar arasında. Gövde, tasarım, altyapı ve kokpit gibi tüm temel bileşenleri de kendine has olacak GTelectric’in haziran ayında İngiltere’de kapılarını açacak Goodwood Hız Festivali’nde sergilenmesi planlanıyor.