Beraberinde büyük bir sürdürülebilirlik potansiyeli getiren Goodyear reCharge projesi, ulaşım dünyasının geleceğini değiştirebilir.

Sürdürülebilirlik odaklı projeler ulaşım ağında hizmet veren her üreticinin bir köşesinden yakalama amacıyla son dönemlerde oldukça çeşitlendi. Doğrudan otomobil markalarından başlayıp yanal parçaları sunan tedarikçilere kadar uzanan bu zincirin önemli bir halkasını da lastik üreticileri oluşturuyor. Michelin ve Pirelli gibi dünya devlerinin teknolojiyle harmanladığı “geleceğin lastiği” başlığı altındaki projeler bilim kurgu filmlerini aratmayacak fikirleri de beraberinde getiriyor. Kısa süre önce tanıtımı gerçekleştirilen Goodyear reCharge da son dönemlerde karşımıza çıkan heyecan verici konseptlerde birisi oldu. Amerika merkezli üreticinin kendini yenileyebilen lastik olarak nitelendirdiği projenin altyapında ise, lastiğin otomobilin daimi parçası olma fikri var.

1/3

Goodyear reCharge, kahve kapsülüne benzer değişim yapısıyla dikkat çekiyor

Lastik teknolojik olduğu kadar çevreci yapısıyla da sürdürülebilirliğe büyük katkı sağlama potansiyeline sahip. reCharge’ın çıkış noktasında biraz önce de belirttiğimiz gibi, lastiğin otomobilde değiştirilmeyen saf entegre bir yapı fikri var. Bunu destekleyen yegane parça ise, yapının dış yüzeyinde lastik görevini görecek bölgelerin özelleştirilmiş bir sıvı bileşikle doldurulabilir olması. Markanın kahve kapsülleri örneğini ön plana çıkartarak altını çizdiği bu sistem, lastik sırtının yenilenmesine ve lastiğin zamanla iklim koşullarına, yol koşullarına veya sadece nasıl seyahat etmek istediğinize uyum sağlamasına olanak tanıyor. Yapay zeka teknolojisinin de kullanıldığı yapı sayesinde de sırt bölümünün ömrü ve yapı zararı da sürekli analiz ediliyor.

İlginizi Çekebilir  Çin hükümetinden değiştirilebilir bataryalı elektrikli otomobil hamlesi

Konseptin kendisiyle birlikte üç farklı sıvı bileşenin de temsili tanıtımı gerçekleştirildi. Bu kapsüllerdeki sıvı bileşenlerin farklı sürüş ve hava şartlarına göre dış yüzeyi de uygun hale getirebilmeye yardımcı olacak. Goodyear’ın açıklamasına göre bu kapsüllerde kullanılacak olan bileşik çevreye tamamen zararsız biyolojik bir malzemeden üretilecek. Son derece dayanıklı olduğuna vurgu yapılan bu parçaların kullanım durumuna göre 160.000 ile 480.000 kilometreye kadar ömrü olduğu tahmin ediliyor. Şimdilik sadece bir konsept olan reCharge ve benzeri çevreci lastikler hayata geçirilirse, yılda milyonları bulan atık lastik problemine de önemli bir çözüm olacak.

Video