Hiçbir bisikletinin hayatını kaybetmediği Oslo trafiği, dünyanın en güvenlileri arasında kendi rekorunu kırarak kayıtlara geçti.

İskandinav ülkeleriyle ilgili sohbetlerimizin merkezinde ağırlıklı olarak refah düzeyi ve yaşam standartlarından bahsettiğimizi söylemek çok da yanlış olmaz. Tüm dünyada bu şekilde anılmak elbetteki planlı ve uzun vadeli vizyonların sonucu. Nitekim Volvo da bu toprakların genel felsefesini dünyanın en güvenli markalarından birisi olarak bilinmesiyle tamamlıyor. Önümüzdeki 20 yıllık marka vizyonunda otomobillerinde hiç ölümlü kaza olmaması için çalışmalar yapan İsveç merkezli markanın bu vizyonu, Norveç’in de bizzat trafik kaza oranlarında da geçerli. Nitekim ülkenin başkenti Oslo için 2019 yılı verileri baz alınarak açıklanan verilerde, trafik kazalarında sadece 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ülkede ilk kez trafik kazalarında 16 yaş altı ölümün gerçekleşmemesi de yine sevindirici gelişmeler arasında.

Oslo trafiğinde hiç bisikletli hayatını kaybetmedi

Açıklanan verilerin detaylarına baktığımızda aslında tablonun çok daha kapsamlı şekilde tebessüm ettirici rakamlarla dolu olduğunu görüyoruz. Yıl içerisinde Oslo trafiğine çıkan hiçbir bisikletlinin, yayanın ve çocuğun hayatını kaybetmemesi bu istatistiklerin başında geliyor. Sadece başkent olarak değil de 5,3 milyon nüfuslu ülkenin tamamına yaydığımızda ise toplamda 110 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiği ortaya çıkıyor. 2018 yılında toplamda 108 kişinin hayatını kaybettiği grafiğin bu bölümünde ise artış gözlemleniyor. Norveç’in geçtiğimiz 50 yıllık grafiği de aslında ülkedeki geleneği anlamamızda oldukça etkili. 1975 yılında sadece 45 kişinin kazalarda hayatını kaybetmesi, var olan trafik kültürünü ortaya koyuyor. 2002 yılında “Vizyon 0” programının tanıtımını yapan ülke yönetimi, ulusal çaptaki kazalarda hiçbir insanın hayatını kaybetmeyeceği bir senaryonun hazırlığını yapıyor. Avrupa’nın en tehlikeli yolları ise Romanya ve Bulgaristan olarak dikkat çekiyor.