Okyanuslardaki pet şişe ve plastik atıkların dönüşümüyle hayata geçirilen GreenPlax, ayakkabıların çevreci yüzüne güzel bir örnek niteliğinde.

Okyanuslardaki plastik kirliliği son yıllarda farkındalığı artırılmaya çalışılan temel problemler arasında. Bu bilincin artmasında girişimcilerin ve markaların da büyük etkisi var. Özellikle elde edilen atıkları günlük kullanım odaklı ürünler için geri dönüştürmek sık sık Ters.com.tr‘de de yer verdiğimiz önemli projelerin felsefesini oluşturuyor. Radarımıza takılan GreenPlax , okyanusta toplanan atık plastikten ürettiği ayakkabılarla modanın da bu alanda ne denli ciddi bir endüstri olduğunun önemli kanıtlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ürünün arkasındaki ekip özellikle pet şişelerininin geri dönüşümüne odaklanıyor.

1/3

GreenPlax işlevselliğiyle de öne çıkıyor

Ayakkabının son kullanıcıya ulaşmadan önce geçirdiği bazı belli başlı kademeler var. Eleme işlemlerinin ardından elde edilen şişeler küçük parçalara ayrılmadan ayıklanarak temizleniyor. Hemen ardından liflere dönüştürülen plastiklerin iplik haline getirilip kumaşa dokunabilir olduğunu görüyoruz. Bu kumaş daha sonra GreenPlax ayakkabı üstünü ve astarını yapmak için kullanılıyor. Dış tabanın üretilmesi içinse etilen-vinil asetat devreye giriyor. Dış ve iç bölümdeki işlemlerin ardından son olarak da premium ayakkabılarda kullanılan OrthoLite iç tabanın kullanıldığı da dikkat çekiyor. Ürün tamamlandığında da geri dönüşümlü plastiklerin yardımıyla; iç taban astarı, dış taban ve üst kaplama elde edilmiş oluyor.

İlginizi Çekebilir  Adidas Terrex Free Hiker Parley; Plastik Atıklardan Üretilen Çevreci Ayakkabı

GreenPlax’in ürün özellikleri arasında; su geçirmez, nefes alabilir yapı ve UV koruması gibi noktalar öne çıkıyor. Dış tabanın, dört yönlü esneklik sağlayan 100’den fazla küpten oluşması farklı yüzeylerde mükemmel kavrama sağlama iddiasında. Tabanda 10 farklı renk şemasının sunulması da dış tasarımda güzel bir görüntünün yakalanmasına olanak tanıyor. Ürünün resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.