İsveçli aktivist Greta Thunberg iklim krizini durdurmak için iklim gruplarına 1 milyon euro para desteği vereceğini açıkladı.

İklim aktivisti Greta Thunberg‘e Portekiz hak ödülü verildi. Ödül kapsamında elde ettiği maddi getirinin  çok daha fazla para olduğunu söyleyen Thunberg açıklamasında; “Bu hayal edebileceğimden çok daha fazla para. Tüm ödül, vakfım aracılığıyla, iklim krizinden ve ekolojik krizden etkilenen insanlara yardım etmek için çalışan farklı organizasyonlara ve projelere bağışlanacak.” ifadelerine yer verdi.

Greta Thunberg “iklim acil durumuyla yüzleşme” çağrısında bulundu

Genç aktivist Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Gulbenkian ödülünü almaktan “büyük onur duyduğunu” söyledi. Gulbenkian jürisi başkanı Jorge Sampio; “Genç nesilleri iklim değişikliğine karşı harekete geçirme ve devam eden siyasi yaklaşımı değiştirme mücadelesi” nedeniyle Greta Thunberg’in bu ödüle layık görüldüğünü belirtti. Para ödülünün ilk 100 bin euro’su Amazon’daki koronavirüs salgınıyla başa çıkmak için Fridays For Future Brazil tarafından yönetilen “SOS Amazonia” kampanyasına gidecek.

İlginizi Çekebilir  Jane Goodall'dan iklim krizine ve hastalıklara dikkat çeken açıklama

Süreç içerisinde Twitter’dan da  açıklamalarda bulunan Thunberg, 100 bin euroluk kısmın “Ekosid’in uluslararası bir suç haline getirilmesi çalışmalarını desteklemek için Stop Ecocide Vakfı’na gidecek” ifadelerine yer verdi. Thunberg ve diğer üç genç iklim aktivisti, 150 bilim insanı ve bir dizi ünlü tarafından imzalanan açık bir mektupta AB liderlerine “iklim acil durumuyla yüzleşme” çağrısında bulundu.