Bağımsız bir tasarımcı tarafından dijital ortamda tasarlan süper yat projesi, güneş enerji verimliliğinin nimetlerinin geleceğe etkisine güzel bir örnek olma iddiasında.

Özellikle otomobiller üzerindem gündemde olan elektrikleşme sürecinin artık deniz ulaşımı için de ciddi örnekler üzerinden konuşulduğunu sık sık görüyoruz. Elektriğin yanında hidrojen yakıt teknolojisinin de desteklediği bu projeler, önümüzdeki süreç için mavilikler adına bizlere umut veriyor. Geliştirilen bataryaların güneş panelleri üzerinden daha efektif ve verimli şekilde değerlendirildiği projelere baktığımızda da sürecin ne kadar kapsamlı olduğunu görebiliyoruz. Yeni Zelandalı bir tasarımcı olan Isaac Burrough tarafından tasarlanan Kiwa konsepti de, bu çevreci enerjinin tasarım inovasyonuyla bir araya geldiğinde ne denli etkileyici olabileceğini gösteriyor.

1/2

Güneş enerji paneli, Kiwa için sürdürülebilir yolculuğa olanak tanıyor

Çevre dostu enerji etkisini en üst düzeye çıkarmak için mevcut ve gelecekteki sürdürülebilir teknolojileri kullanan 110 metre uzunluğunda bir süper yat konsepti olan Kiwa, düşünülen teknik detaylarıyla da tasarımı kadar heyecan uyandırıyor. Yatın tasarlanma sürecinde verimliliği eniyilemek adına sürtünme katsayısını da en aşağıda tutmaya çalışan tasarımcı, güneş panellerinin yerleşimini de tamamen buna göre hayal etmiş. Projede günlük aktivitelere, mürettebat kullanımına ve konaklama ihtiyaçlarına güç veren 200 metrekarelik güneş panellerine yer veriliyor. Uzun yolculuklar için içerisinde içten yanmalı motor desteğinin olduğu hibrit bir ünite planlaması da bulunan Kiwa, sadece elektrikli olarak da kullanılabiliyor. Bu da kirliliğin minimalize edildiği sürdürülebilir oranda bir deniz seyahati demek.

İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir gezgin olma fırsatı; güneş enerji panelli yüzen Airbnb evi ile tanışın

İçerisinde havuz ve spa gibi ufak çapta 5 yıldızlı bir tesis dinamiği de barındıran projenin, içerisinde bulunduğu sınıf ve endüstrisinin geleceği konusunda akılda kalıcı bir örnek olacağına hiç şüphe yok. Elbette burada kapsamlı bir sürdürülebilirlikten bahsetmek için öncelikle toplu deniz ulaşımlarında bu güneş enerji paneli teknolojileri görmemiz gerektiği de aşikar.