Amerika merkezli bir ekip tarafından gerçekleştirilen güneş enerji paneli çalışmasında, verimlilik bazında dünya rekoru kırıldı.

Güneş enerjisi kullanım alanları düşünüldüğünde günümüzün en önemli alternatif kaynakları arasında. Fosil yakıtlara olan bağımlılığın azaltılması için artık devasa çiftleriyle gündeme gelen bu sistemler, Fisker Ocean örneğinde olduğu gibi elektrikli araçlarda da verimliliği artırmada kilit rol üstlenme potansiyeline sahip. Bu farkındalıkla çalışmalar yürüten bilim insanları, verimlilik değerlerini yukarıya çekmek adına çalışmalara devam ediyor. Güneş enerji paneli üzerine yapılan bu çalışmalardan bir tanesiyle ilgili yayınlanan sonuçlarda, yeni bir dünya rekorunun elde edildiği duyuruldu.

İlginizi Çekebilir  Teknolojisiyle dünyada ilk; elektrik faturanıza ortak olacak güneş panelli jaluzi

Sistem şu aşamada tam anlamıyla bir güneş enerji paneli için hazırlanıyor

Amerikan Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı tarafından yayınlanan sonuçlara baktığımızda, yeni güneş panelleriyle güncel değerlerin yüzde 50 oranında daha verimli bir ünitenin üretildiğini görüyoruz. Altı farklı fotoaktif ana katman türünden oluştuğu söylenen yeni birimde toplamda, insan saçından daha ince bir güneş hücresine paketlenmiş yaklaşık 140 katman olduğu dikkat çekiyor. Araştırma ekibi ayrıca bir güneşe eşdeğer ışık altında bu hücrenin varyasyonunu test ederek, yüzde 39,2‘lik bir verimlilik rekorunu da elde ettiğini ifade ediyor. Dünyanın pek çok farklı noktasında devam eden geliştirme süreçleri üzerinden yeteneklerinin artıran güneş enerji panellerinin, toplu kullanım noktasındaki dinamikleri de merak ediliyor. Sürecin sonunda ise var olan aynı güneşten kat ve kat daha fazla enerji yoğunluğu yakalamak mümkün olacak.