Popüler konaklama uygulaması airbnb üzerinden radarımıza takılan yüzen ev, sürdürülebilirlik meraklılarının ilgisini çekiyor.

Gözlerinizi kapatıp açtığınızda hayalini kurmakta zorlanacağınız yüzen bir tatil evine ışınlanacaksınız desek nasıl olur? Ve bu ev öyle bir yer olacak ki, çevre dostu tasarımı sayesinde doğaya saygılı bir tatil yaparken huzurunuzu da ikiye katlayacak. Hemen her alanda kendine giderek yer bulan sürdürülebilirlik kavramının tatillerimize nasıl uyarlanabileceğine bakarken karşımıza çıkan bu sıra dışı ev, tam anlamıyla bir tekne mantığı fikriyle ortaya çıkıyor. Evinizin rahatlığıyla lüksün getirdiği konforu bir arada yaşatacak bir tasarımdan bahsediyoruz. Sizi, kendisi bir tekne tutkunu olan Chuck Anderson’ın Airbnb üzerinden konaklamaya açtığı Lilypad tasarımıyla tanıştıralım.

1/5

 

İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir turizm için "doğaya kaçış kabinleriyle" tanışın

Yüzen Airbnb evi hakkında bilmeniz gerekenler

Lilypad tamamen güneş enerjisiyle çalışan Avustralyalı bir Airbnb evi ve Sydney’in Palm Sahili’nin kuzeyinde yer alıyor. Çevre bilincine sahip bir tasarıma sahip olan bu yapı sürdürülebilir bir tatil yapmanıza imkan tanıyor. Dış kısmı ahşaptan yapılmış olan yüzen ev; açık bir yaşam alanı, bir şarap mahzeni, çatı katında bir yatak odası ve banyoya sahip. Tam da bugünlerde özlemini duyduğumuz açık havada yemek yemenin, güneşin ve güzel havanın tadını çıkarmanın bir arada sunulduğuna şahit oluyorsunuz.

Alt katta bir güneşlenme alanı da mevcut. Anderson, Lilypad’i; “Bir yanda lüks zevklerinizden taviz vermeden aynı anda sürdürülebilir bir tatil kaçamağı için geleneksel tekne tasarımlarının kalıbını kırarak doğdu.” cümleleriyle tanımlıyor. Tam da tasarımcısının tanımıyla bütünleşen bu yüzen evde izole bir tatil hayali bile itiraf etmeliyiz ki bizi rahatlatmaya yetti. Sizi?

Video