Amerika’da gösterimi yapılan prefabrik evler, sürdürülebilir gelecek için hemen her noktasında ayrı bir nitelik barındırıyor.

Sürdürülebilirlik ilkesini benimsemeye başlamak aslında onu hayatımızda attığımız her adımın merkezinde almak demek. Alışverişte, tercih ettiğimiz ulaşım aracında, mutfakta hatta tuvaletimizde yaptığımızda dahi dünyayı daha yaşanabilir kılmak mümkün. Hal böyle olunca değişimin kendisine önce kendi evimizden başlamak da bu durum için söylenebilecek en doğru söz. Peki, zamanımızın büyük çoğunluğunu içerisinde geçirdiğimiz evimizi de tamamen değiştirsek nasıl olurdu?

İlginizi Çekebilir  Dünya Meteoroloji Örgütü İklim Değişikliği Verileri; sıcaklıklar en az 1 derece artacak

Merkezi Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde yer alan Dvele şirketi, bu sorunun cevabını kendi içerisinde geliştirdiği özel prefabrik evlerle veriyor. Sürdürülebilirlik ve temiz enerji odaklı tasarlanan bu yapılarla ilgili geçtiğimiz günlerde bir duyuru yapan şirket, yeni bir mimarinin haberini verdi. Geliştirilen bu yeni yapıları geleneksel yapılardan ayıran en büyük özelliğiyse enerji ihtiyacı için hiçbir şekilde altyapı bağlantılarına ihtiyaç duymaması. Buradaki merkez ise yüksek verilimli güneş enerjisi.

1/3

Güneş enerjisi ve yüksek yalıtım evlerin kilit noktası

Dvele imzalı evlerin altyapıdan bağımsız olarak ihtiyaçları karşılama garantisi sunan yeni evleri, beraberinde güneş enerji panellerini ve depolama birimlerini (batarya) getiriyor. Yüksek kapasiteli yapıları sayesinde minimum enerjiyle maksimum verimin yakalanmasını sağlayan bu sistemin en önemli destekçisi ise, prefabrik yapının dış bölümünde kullanılan termal katman.

Bu yeni katman sayesinde oldukça üst seviye bir yalıtım sağlanırken, evlerin için yazın serin, kışınsa sıcak kalabiliyor. Nitekim yapılan testlere baktığımızda, yeni yapıların geleneksellere göre metrekarede yüzde 84 oranında daha az enerji ihtiyacına ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Ortak iskelet üzerine geliştirilen modüler yapısı sayesinde inşa ve mühendislik maliyetleri de minimuma indirilen evlerin, sürdürülebilir malzemeleri sayesinde uzun ömürlü ve az bakım gerektirdiği de dikkat çeken detaylar arasında. İlk örnek yapısı yine Kaliforniya’da gösterime açılan evlerle ilgili merak ettiğiniz diğer detaylar buradan ulaşabilirsiniz.