Bilim insanları küresel sıcaklıklardaki radikal artışın Güney Kutbu bölgesindeki etkisini değerlendirdi.

Küresel ısınmanın genel resmine baktığımızda, sıcaklıklarda düzenli bir artış gösterirken, Dünya’nın bazı bölümleri diğerlerinden daha hızlı ısınıyor. Bilim insanları Güney Kutbu’nun 1989’dan bu yana 30 yıllık hava durumu verilerini inceleyerek küresel oranın üç katından daha fazla ısındığını ortaya koydu. Araştırma, küresel ısınmanın Güney Kutbu’ndaki etkisini değerlendirmek için uluslararası bilim adamları ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Sera gazının Güney Kutbu bölgesindeki etkisi

Sıcaklıklar Antarktika kıtasında büyük farklılıklar gösteriyor. Kutup bölgesindeki denizlerde buz kaybının son zamanlarda büyük ölçüde hızlanmaya başladığı gözlemlendi. Batı Antarktika ve Antarktika Yarımadası’nın çoğunun 20. yüzyılın sonlarından beri bir ısınma yaşadığı biliniyor. Ekibin analizine göre, Güney Kutbu 1989 ve 2018 arasında toplam 1.8 derece ısındı ve 2000’lerin başından beri de bu ısınma hızlanmaya başladı. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne göre, gezegendeki kara ve okyanus sıcaklıkları, 1981’den beri her on yılda ortalama 0.18 derece arttı. Atlantik’in bazı bölümleri üzerindeki atmosfer basıncını düşüren ve daha sıcak havayı Güney Kutbu’nun bulunduğu platoya yönlendiren tropikal Pasifik Okyanusu’ndaki daha sıcak okyanus sıcaklıkları.

İlginizi Çekebilir  Kuzey Kutbu'nda felaket; Rus maden devinden skandal atık sızıntısı

Bilim insanları, kutup bölgesinin en sıcak yıllarının çoğunun tropik bölgelerde alışılmadık derecede sıcaklıklarla ilişkili olduğunu buldu. İncelenen dönemde kutup bölgesinde sıcaklık değişimlerinin yaklaşık yüzde 20’sinin o bölgedeki okyanus sıcaklıklarıyla da bağlantılı olabileceğini buldu. Araştırmacılar, sera gazlarının ve antropojenik iklim değişikliğinin oynadığı rolü anlamak için 200’den fazla iklim modeli simülasyonunu analiz etti. Gözlemlenen gerçek ısınmanın, insan etkisi olmayan tüm olası senaryoların yüzde 99,9’unu aştığını söylüyor. Artan sera gazı seviyelerinin, tropik değişkenlikle birlikte Kuzey Kutbu’nun geri kalanının neredeyse iki katına kadar ısınan Arktik’te gözlemlenenden daha fazla olduu sonucuna varıyorlar.