Tanıtımının gerçekleştiği ilk günden beri meraklılarının ilgi odağı olan Harley-Davidson elektrikli bisiklet modelleri Avrupa ve Amerika’ya göre farklılık gösterecek.

Indian‘ın ardından dünyanın en köklü motosiklet üreticileri listesinde başı çeken Harley-Davidson, son birkaç yılda yeniliğe ayak uyduran isimler arasında karşımıza çıktı. Elektriğin merkezinde olan bu dönüşüm durumumun tüm geleneksel üreticilere nazaran Harley cephesinden çok daha zor geçeceği tahminleri de hemen yükselmeye başladı. Sıvı soğutmalı motor üretilmesinden ötürü hayran kitlesi tarafından ciddi eleştirilere maruz kalan bir marka için bu durum aslında çok da şaşırtıcı sayılmazdı.

Her şeye rağmen LiveWire adını verdiği elektrikli motosiklet modelini “yeni yollar” vizyonu kapsamında piyasaya sunmak adına emin adımlarla ilerleyen Amerikalı markadan süreç içerisinde elektrikli bisiklet ve scooter gibi daha da ilgi çekici projeler gördük. Şu aşamada ise bisiklet cephesinin gerçeğe dönüşme konusunda daha şanslı olduğu aşikar. 2020 içerisinde satışa sunulması beklenilen bu modelle ilgili son gelişmeleri de, resmi duyuru öncesinde bir kenara not etmekte fayda var.

1/5

Harley-Davidson elektrikli bisiklet ile iki teker ruhu bambaşka bir kulvara taşınacak

Prototip versiyonları üzerinden geçtiğimiz EICMA fuarında karşımıza çıkarılan bisiklet modelleri, organizasyonun hatırı sayılır oranda ilgi gördü. Bu ilgiyi karşılıksız bırakmak istemeyen Harley de, üretim ve satış sürecinde nispeten biraz daha vites artırmışa benziyor. Trek ortaklığıyla geliştirilecek olan modellerin isimleri henüz belli değil. Lakin bu durum sızıntılar üzerinden teknik özelliklerini konuşamayacağımız anlamına da geliyor elbette. Kısa süre önce birkaç kaynağa düşen detaylarda şu an için iki farklı versiyon olacağından söz ediliyor.

Giriş seviyesinde 25 km/s (Avrupa versiyonu) hıza kadar çıkabilecek olan bisikletin bir üst pakette ise 45 km/s‘e kadar erişebilmesi gündemde. Amerika ve Avrupa’ya göre değişkenlik gösterecek olan performans rakamlarının fiyata olan etkisi de merak ediliyor. Aynı kaynak fiyat noktasında ise giriş seviyesinin 2.500 dolardan kapıyı açacağını söylüyor. Eğer bu durum gerçekleştirse en üst noktada ise 5.000 dolar gibi cep yakan bir rakam karşımıza çıkabilir. Taşınabilir batarya sistemiyle kullanım kolaylığı vadecek olan Harley-Davidson bisiklet modelleriyle ilgili sır perdesi kısa süre içerisinde aralanabilir.