Dünya hava kirliliğinin riskli seviyelere ulaştığı ülkeler ve şehirleri yakın mercek altına alan IQAir rakamsal verileri açıkladı.

Küresel ısınmanın temel sebeplerinden birisi olarak görülen hava kirliliği son yıllarda ortak bir farkındalığı da beraberinde getirdi. Paris İklim Anlaşması’nda oluşturulan hedefler, iklim krizi yerine iklim acil durumu şeklinde oluşturduğumuz farkındalıklara, ülkeler ve dünya markalarından 2030 veya 2050 hedefleri için yatırım planlarını eşlik ediyor. Emisyonsuz sokaklar, fosil yakıt kullanımında azaltma politikaları ve sürdürülebilirlik odaklı projeleri gelecek yıllarda da sık sık konuşmaya devam edeceğiz.

Ancak kirlilik halen devam etmekte. Özellikle nüfusu yüksek, sanayi sahası geniş, eğitim seviyesi düşük ve ekonomik olarak fosil kaynaklara bağlı birçok ülke halen problemin temelinde duruyor. Nitekim geride bıraktığımız 2019 yılı için açıklanan verilerde, hava kirliliği bazında dünyanın en sıkıntılı bölgelerinin belli başlı coğrafyalar üzerinde odaklanması da tesadüf değil. Açıklanan listenin ilk 20 sıralamasında Hindistan’ın 14 şehrinin bulunması dikkat çekiyor. Türkiye ise listeye 102. sırada yer alan Lalapaşa ile giriyor.


İlginizi Çekebilir  İnsan sağlığı tehlikede; hava kirliliği sebebiyle 450 okulun tatil edildiği başkent

Hava Kirliliği listesinde Hindistan ve Çin öne çıkıyor

Listenin ilk 20 sıralaması şu şekilde;
1-Ghaziabad, Hindistan
2-Hotan, Çin
3-Gujranwala, Pakistan
4-Faisalabad, Pakistan
5-Delhi, Hindistan
6-Noida, Hindistan
7-Gurugram, Hindistan
8-Raiwind, Pakistan
9-Greater Noida, Hindistan
10- Bandhwari, Hindistan
11-Lucknow, Hindistan
12-Lahore, Pakistan
13-Bulandshahr, Hindistan
14-Muzaffarnagar, Hindistan
15-Bagpa, Hindistan
16-Kashgar, Çin
17-Jind, Hindistan
18-Faridabad, Hindistan
19-Coraut, Hindistan
20-Bhiwadi, Hindistan
Listenin devamına ve rakamsal kirlilik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.