Pasifik Okyanusu’nda yapılan yeni araştırma, hava kirliliğinin yengeç türünü uzun vadede tehlikeye sokabileceğini ortaya koyuyor.

Hava kirliliği bölge bölge değişmekle birlikte artık her ülkenin gündem maddelerinden birisi olduğunu biliyoruz. İnsan hayatına doğrudan etki ettiğini bildiğimiz son noktada, Tayland gibi yerlerde okulların tatil edilme sebepleri arasında bile bu durum karşımıza çıkıyor. Lakin içerisinde bulunduğumuz durumun vahimliğini görünenler kadar görünmeyen etkiler de ortaya koyuyor. Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi tarafından açıklanan yeri rapor, artık yengeçlerin dahi karbon salınımdan etkilendiğini ortaya koyuyor.

Hava kirliliği için karbon salınımında sert önlemler alınmalı

Pasifik Okyanusu‘nun merkeze alınarak gerçekleştirdiği araştırmada, su içerisindeki asidik oranında ciddi bir artış karşımıza çıkıyor. Atmosferde var olan karbonun yüzde 30′una yakının emme özelliğine sahip olan bu uçsuz bucaksız mavilik, havadaki karbonun artışıyla da dolaylı olarak daha fazla atık maddeyle karşı karşıya. Bu denklemin sonucunda okyanuslarımız gün geçtikçe daha asidik bir hal alıyor. Burada gelinen son noktadaki oran öylesine yüksek ki, artık yengeçlerin kabuklarında bile ciddi hasarlara sebep oluyor.


Araştırmanın daha da detayına indiğimizde ise farklı bölge bölge değişmekte olan asit değerlerinin yengeçlerin larvalarına zarar verebileceğini görüyoruz. Uzmanlara göre bu durum yavru yengeçlerin duyu başta olmak üzer çeşitli yeteneklerinde kayıplar gözlemlenmesine ve onların çok daha kolay bir av haline dönüşmesine neden olacak. Uzun vadede türün tehlike altına girme senaryosu da tedirginlik yaratan konuşmalar arasında. Karbon salınımlarına bir an evvel radikal oranda müdehale edilmez ise, yengeç kabuğuna işleyen bu asitlik oranının, insanlarda bırakabileceği hayal etmek de çok zor değil.