İngiltere hava kirliliğine neden olan ıslak odun ve kömür kullanımını aşamalı olarak kaldırmak için harekete geçti.

Birleşik Krallık, evlerde yakmak için kullanılan ıslak odun ve kömür satışlarının aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik planlarını duyurdu. Çevre, Gıda ve Köy İşleri Departmanı, odun sobalarının ve kömür kullanımının, karayolu taşımacılığından üç kat daha fazla kirliliğe neden olduğunu ifade ediyor. En kirletici yakıtlar olarak gösterilen ıslak odun ve kömürün çevre dostu alternatiflere geçilmesi yönünde tedarikçileri harekete geçirecek teşvikler de kapıda.

İngiltere hükümeti hava kirliliği çözümünde hızlı adımlar atacak

Yetkililer tedarikçilerin alternatiflere geçmesi için zaman vermek amacıyla 2021’den 2023’e aşamalı olarak kömür ve ıslak odun satışlarını yasaklayacağını söyledi. Mevcut stokların tükenmesi için, Şubat 2021’den itibaren iki metreküp altındaki birimlerde ıslak odun satışı kısıtlanacak. Ayrıca hükümet, daha büyük miktarlarda satılan ıslak odunların bu tarihten itibaren yanmadan önce nasıl kurutulacağı konusunda tüketicilerin bilgilendirilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çevre Sekreteri George Eustice; “Kuru odun gibi daha temiz yakıtların kullanımına doğru ilerleyerek, milyonlarca insanın sağlığını iyileştirmede rol oynayabiliriz. Bu, temiz hava stratejimiz için belirlediğimiz adımlardan bir tanesi. 2030 yılına kadar hava kirliliğinden insan sağlığına verilen zararı yarıya indirme hedefimiz doğrultusunda tüm kaynaklardan gelen hava kirliliğiyle mücadelede iddialı ve yenilikçi olmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi. Karbon salınımını azaltmak adına içten yanmalı motor yasaklarını da takvime ekleyen İngiltere önümüzdeki süreçte yeni adımlar da atacak.