Hava kirliliği insan hayatına doğrudan etki edecek kadar tehlikeli noktalara gelirken, son yıllarda bundan en çok dili yananlardan birisi de Tayland oldu.

Dünya üzerindeki hemen her bölgenin ortak problemlerinden birisi olan hava kirliliği artık insanların hayatına doğrudan etki edecek seviyelerde. Geride bıraktığımız 2019 yılında özellikle Çin ve Uzak Doğu merkezli ülkelerde yönetimi önlemler almaya iten bu son nokta Güney Doğu Asya‘nın önemli ülkelerinden Tayland‘da da kritik noktalarda. Yaklaşık 70 milyon nüfuslu ülkenin başkenti Bangkok için kısa süre önce alınan karar da bunun en bariz göstergelerinden birisi. Yerel yönetim tarafından havadaki atık maddelerin doğrudan hasar verici seviyede olduğu gerekçesiyle alınan kararda, farklı bölgelerde yer alan yaklaşık 450 okulun tatil edildiği açıklandı.

Bangkok hava kirliliği konusunda risk haritasında yer alıyor

AirVisual tarafından yapılan ölçümlerin ardından alınan kararın temelindeki rakamsal veriler aslında kararın kendisi kadar korkutucu seviyede. Turizm açısından da dünyanın en çok tercih edilen yerlerinden birisi olan kette zehirli partikül yoğunluğu 78.3pg/m3 olarak kayıtlara geçiyor. Bu noktada kabul gören sınırın 35 birim olması da aslında gelinen noktayı net şekilde ortaya koymakta. Konuyla ilgili yetkililerin yaptığı açıklamalara baktığımızda ise bu seviyedeki partiküllerin toz, kurum ve duman gibi zehirli maddeler içerebildiğini ve akciğerlerle birlikte kan dolaşımına kadar yerleşebildiğini görüyoruz. Geçtiğimiz yıl içerisinde yine hava kirliliği sebebiyle benzer bir adım atmak zorunda kalınan Bangkok’ta sürecin nasıl şekilleneceği merak konusu.