Yapılan yeni  araştırma, Koronavirüs’ten yaşanan ölümlerin yüksek hava kirliliğine sahip bölgelerde daha çok görüldüğünü gösteriyor.

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya başladığından beri araştırmalar, dört ülkedeki ölümlerin neredeyse yüzde 80‘inin hava kirliliğinin en yoğun olduğu bölgelerde olduğunu gösteriyor. Araştırma, İtalya, İspanya, Fransa ve Almanya‘daki 66 idari bölgede meydana gelen ölümlerin yüzde 78‘inin sadece beş bölgede meydana geldiğini ve bunların hava kirliliğinin en yüksek olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir  Dünyanın en kirli havasına sahip şehirler

Koronavirüs salgınında en çok ölümlerin görüldüğü bölgelerin benzer yanları

Uzmanlar, çoğunlukla dizel araçlar tarafından üretilen azot dioksit seviyelerini ve kirli havanın bir şehirden uzaklaşmasını önleyebilecek hava koşulları incelendi.  Tüm maddeler baz alındığında insanların bu salgından ölme ihtimalini artırıyor. Araştırmayı yapan Martin Luther Üniversitesi’nden Yaron Ogen; “Tüm dünyada ve bu bölgelerde azot dioksite uzun süre maruz kalmanın, koronavirüs salgınının neden olduğu ölümlere katkıda bulunan faktörlerden biri olabileceğini gösteriyor. Çevremizi zehirlemek, kendi vücudumuzu zehirlemek anlamına geliyor ve kronik solunum stresi yaşadığımızda kendimizi enfeksiyonlara karşı koruma yeteneğimiz de sınırlanıyor.” diyor.

7 Nisan‘da yayınlanan ayrı bir çalışmada, ABD‘deki hava kirliliğinin koronavirüs ölüm oranları ile ilişkili olduğu sonucuna ulaşıldı. Yakın tarihli bir başka makale, İtalya’nın kuzeyinde görülen yüksek ölüm oranlarının en yüksek hava kirliliği seviyeleri ile ilişkili olduğuna işaret ediyor. Çevre Bilimi dergisinde yayınlanan bir araştırma, 66 idari bölgedeki azot dioksit seviyelerinin 19 Mart‘a kadar olan salgından kaynaklı ölümlerle karşılaştırdı. 4 bölge ile 4.443 ölümün yüzde 78‘inin kuzey İtalya’da, İspanya’da Madrid civarında bir bölgede olduğunu tespit etti. Bu beş bölge, hava kirliliğinin dağılmasını önleyen azot dioksit seviyeleri ve hava akışı koşullarının en kötü kombinasyonuna sahip yerler.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs; çarpıcı görsellerle ülke ülke hava kirliliğindeki düşüşe tanık olun

Araştırmayı yapan Ogen, İtalya ve Madrid’deki Po Vadisi‘nin, pandeminin başladığı Çin’deki Hubei eyaletinde olduğu gibi kirliliğin dağılmasını engelleyen yüksek dağlarla çevrili olduğunu da belirtti. Londra Queen Mary Üniversitesi‘nden Prof Jonathan Grigg, çalışmanın salgından kaynaklı ölümler ile azot dioksit seviyeleri arasında bir ilişki gösterdiğini belirtti. Grigg; “Bu ilişki, hava kirliliğine maruz kalma ile ölümcül Covid enfeksiyonuna karşı artan savunmasızlık arasındaki nedensel bir bağlantıyı yansıtabilir, ancak bu aşamada başka faktörler göz ardı edilemez. Örneğin, çalışma farklı bölgelerdeki yaş dağılımındaki farklılıkları ayarlamıyor.”

Dünya genelinde yaygın karantina uygulamaları, araç trafiğinin ve hava kirliliğinin azalmasına neden oldu. İngiltere‘de azot dioksit seviyesi, son on yıldır çoğu kentsel alanda yasadışı düzeyde. Friends of the Earth‘ten Jenny Bates; “Bu yeni çalışma endişe verici. Azot dioksit’in akciğer enfeksiyonlarına karşı bağışıklığı azaltan toksik bir gaz olduğunu biliyoruz, bu nedenle yüksek azot dioksit seviyeleri olan bölgelerde acı çeken kişilerin covid enfeksiyonuna daha duyarlı olabilmeleri şaşırtıcı değil.”