Brezilya merkezli bir marka tarafından geliştirilen uçan taksi projesi, geleceğin ulaşımı hakkında heyecan verici bir fikri barındırıyor.

Uçan otomobil veya uçan taksi olarak nitelendirilen projelerdeki artışı siz de fark etmiş olabilirsiniz. Girişim niteliğindeki markaların yanı sıra Airbus ve Toyota gibi devlerin de içerisine dahil olduğu bu oluşum şüphesiz geleceğin heyecan verici deneyimleri arasında. Brezilya merkezli Embraer ise oluşum içerisinde olan bu sınıfa devrimsel bir yaklaşıma sahip. Tüm projeyi çıkarılabilir kabin üzerine kuran marka mühendisleri, bu felsefede geliştirilen pod ve uçan platform sayesinde hava ve kara yolunu tek bir operasyonda toplamayı amaçlıyor. Yani kullanıcılar bir kez bindikleri pod üzerinden hem otomobil hem de uçan araç deneyimini yaşayabiliyor.

1/4

Uçan taksi deneyimi kullanıcıların evinden başlıyor

Tüm ulaşım süreci elektrik üzerinden planlanmasından ötürü emisyonsuz ulaşım geleceği konusunda da umut vadeden proje Pulse adıyla karşımızda çıktıyor. Tasarlanan kabini oldukça premium dinamikler barındıran modellemede, camların dijital birer ekran olarak kullanılabilir yapıda oluşu da dikkat çekiyor. İşleyişin ise tamamen otomatik olarak düzenlenmesi planlanıyor. Seyahat etmek isteyen yolcular gitmek istedikleri varış noktasını seçerek ilk adımı başlatıyor.

İlginizi Çekebilir  Yük gemileri için çevre dostu ulaşıma olanak tanıyan hidrojen hazırlığı

Onları almak için tamamen otonom özellikli kendi kendine gidebilen bir araba gönderiliyor. En yakın kalkış noktasına gidiş için programlanan araçtaki kabin, kalkış noktasında uçak gövdesine taşınarak hava yolculuğu süreci başlatılıyor. Bir sonraki iniş alanında da yolcuları başka bir araba bekliyor ve aynı işlem bu kez tersine devam ediyor. Kabinin hareket için kendi içerisinde bir güç kaynağı barındırdığını da belirtmeden geçmeyelim. Şimdilik kısa vadede hayata geçirilmesi pek mümkün olmayan projenin, fikir olaraksa gelecekte muhteşem bir işleyişi oluşturma potansiyeli mevcut.

Video