NYU Langone Health tarafından incelenerek gerçekleştirilen bir araştırmada, ABD’deki birçok yerden toplanan hava kalitesi örnekleri mercak altına alındı.

14 yıllık bir zaman dilimini kapsayan bu araştırmada ekip, özellikle ABD’de Bağımsızlık Günü ve Yılbaşı kutlamalarında kullanılan havai fişek gösterilerinde yüksek konsantrasyonlarda toksik metal buldu. Havai fişekler, içerdikleri metaller ve yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında çarpıcı renk dizilerini veriyor. Bunlar arasında kurşun, titanyum, stronsiyum ve bakır bulunuyor. Bir havai fişek gösterisinin ardından bu metallerin havada kaldığı bilgisiyle ekip, insanlar ve hayvanlar üzerindeki potansiyel etkileri araştırmak için bazı deneyler yaptı.

Havai fişekler içerdikleri metallerden kaynaklı başka olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilir

Bilim adamları ABD’de yaygın olarak satılan Black Cuckoo, dahil olmak üzere bir avuç havai fişeği laboratuvar ortamında patlattı. Bu patlamaların yaydığı parçacıkları incelediler. Sonraki süreçte, Manhattan’da yaşayan insanların bir gün boyunca soluduğu kirli havaya benzer dozlara, birkaç düzine fare maruz bırakıldı.Bunu yaparken ekip, insan vücudunun aktivitesi arttığında hücrelere ve DNA’ya zarar verebilecek bir oksidasyonda önemli bir artış gözlemledi.

İlginizi Çekebilir  Bisiklet sürücülerine temiz hava sağlayan ilginç ürün; Iwind

Back Cuckoo havai fişeği, içerdiği ve yaydığı metallerden dolayı en zararlılarından biri olarak gösterildi ve toksik olmayan bir tuz çözeltisinden 10 kat daha fazla zarar verici olduğu da belirtildi. Kıdemli Yazar Terry Gordon; “Birçok insan kendilerini patlamalardan kaynaklı yaralanmalara karşı korumaya dikkat etse de sonuçlar, havai fişek dumanının solunmasının daha uzun süreli hasara neden olabileceğini gösteriyor. Bu, büyük ölçüde göz ardı edilen bir risk.” Bilim adamları bu araştırmanın bir ilk olduğunu ve havai fişeklere tekrar tekrar maruz kalmanın farklı sonuçlarını keşfetmeyi planlıyorlar. Risklerin farkındalığını artırmak için çalışma sonuçlarını halk sağlığı yetkilileri ile paylaşmayı planlıyorlar.