Pasifik coğrafyasında yer alan Havai uzun yıllardır cenneti anımsatan fotoğraflarıyla biliniyor. Ancak Büyük Ada bölgesinde bulunan Kamilo Beach’de gerçeklik biraz daha farklı.

Havai eşsiz konumu, olağanüstü biyoçeşitliliğiyle tam bir pasifik cenneti olarak adlandırılıyor. Ancak Büyük Ada‘sının güney doğu ucunda yer alan Kamilo Plajı gezegendeki plastik kirliliği en yüksek bölgesi olarak adlandırıldı. Plajdaki plastik kirlilik önü alınamaz şekilde günümüzdeki halini aldı. Kayıtlara baktığımızda bölgedeki ilk temizliğin 2003 yılında aktivist Bill Gilmartin öncülüğünde bir grup insan tarafından başlatıldığını görüyoruz. Düzenli temizlemeler sonucu 3 günde 50 tondan fazla plastik birikintiyi ortadan kaldırmış olsalar da bu sonu olmayan yığılma göze çarpmaya devam ediyor. Havai Yaban Hayatı Fonu burada yılda tam olarak 15 ila 20 ton plastik yığılmanın ıslah edildiğini tahmin ediyor. Bu rakamların %96’sının da plastik olduğu tahminler arasında.

Havai ekosistemi ciddi tehlike altında

2019’da Ulusal Bilimler Akademisi’nin “Proceedings” dergisinde yayınlanan bir araştırmasında Havai balıklarının doğduktan günler sonra plastik parçacıkları yediği vurgulanıyor. Havai Yaban Hayatı Derneği’inden Mattie Mae Larson ve bu çalışmaları yürüten ekip için Kamilo Plajı krizin başlama noktası konumunda. Bundan birkaç hafta öncesinde Larson 1950’lerden kalma vintage bir deniz bronzlaşma şişesi bulduğunu söylüyor. Plajdaki kayalıklarda, dalgaların çarpması sonucu oluşan plastik eşya izlerini dahi görmek mümkün.

Havai Yaban Hayatı Derneği’nden Mattie Mae Larson: Çocuk dilinde biz buna plastik plaj diyoruz.


Bir zamanlar harika bir malzeme olarak belirtilen plastik günümüzde “öcü” olarak görülüyor. “90’lı yıllarda plastik çok havalıydı. Okulda alay edilmemek için bu tarz malzemelerden yapılan aksesuarlarınız olması gerekiyordu.” diyor Larson. Havai’nin dikkat çeken yaban deniz hayatı bu plastik kirliliğinden elbette payını fazlasıyla aldı. Bölgedeki balıkçılar için, terk edilmiş balık ağlarına sıkışmış kaplumbağalara ve kambur balinalara rastlamak en az içerisinde plastik bulunan balıklara rastlamak kadar rutin. Oahu’nun doğu tarafında balıkçılıkla uğraşan Ted Clark, süreci şöyle özetliyor; “Başladığımdan beri kıyıdaki plastik kütlesinde kesinlikle bir artış gördüm. Balıklardan plastik ayıklamaktan nefret ediyorum. Özellikle 3-4 yılda bu durum daha da hissedilir hal aldı.” diyor.

1/4

Bu çılgın plastik tüketimini azaltmak için Havai’nin çabaları ise takdire şayan. 2015 yılında ABD’de marketlerde plastik torba yasaklayan ilk eyalet oldu. Eyalet başkenti Honolulu, Aralık ayında ABD’deki en sert plastik yasaklarından birini getirdi. Yapılan açıklamayla birlikte mutfak eşyaları da dahil olmak üzere tüm tek kullanımlık plastik gıda kaplarının ve strafor içerikli malzemeler yasaklandı. Ek olarak Çin’in plastik malzeme ithalatına da yeni sınırlamalar getirildi. Birçok uzamana göre şirketler de tüketicilerle birlikte plastik kullanımında değişikliğe gitmeden, Havai gibi yerlerin gezegenimizin plastik bağımlılığının yükünü taşımaya devam edeceğeni söylüyor.

Hoola One mühendislerinden Samuel Duval: Kamilo’yu temizleyebilirsek, dünyanın her yerini temizleyebiliriz.